14. nov. 2025 kl. 14:47
43 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Chefstrateg: Ingen grund til panik selv om aktierne blink...

Selv om det blinker rødt på aktiemarkederne, så er der formentlig ingen alarm. Færre handelsusikkerheder, sund økonomi og stærk indtjening i den forgangne regnskabssæson baner nemlig vejen for et "rally" frem mod nytår.

Det vurderer Frank Øland, som er chefstrateg i Danske Bank.

- Økonomien ser sund ud, regnskabssæsonen har været positiv med stærk indtjeningsvækst i virksomhederne, nedlukningen af det amerikanske statsapparat er slut, den handelspolitiske usikkerhed er mindsket og der er udsigt til skattelettelser og deregulering, skriver chefstrategen i en kommentar som argumenter for en aktieoptur mod slutningen af året.

Den seneste tids kursfald peger mest af alt mod en rotation fra de højt prissatte tech- og AI-aktier over i mere defensive aktier, skriver Frank Øland.

Chefstrategen bemærker videre, at investorerne ikke er søgt mod sikker havn i obligationer eller guld, som man normalt ser i usikre perioder.

- Dertil kommer, at november og december historisk er blandt de allerbedste måneder for aktiemarkedet. Når oktober har leveret positive afkast som i år, så er der 80 pct. sandsynlighed for positivt afkast i november. dec 2025ember. I det første år af den amerikanske præsidentperiode stiger denne sandsynlighed til 92 pct., skriver Frank Øland.

- Lige nu er et "end-year rally" mere sandsynligt end en aktiekorrektion, lyder konklusionen.

.\\˙ MarketWire



Frederik Olling Milbæk +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:[email protected], www.ritzaufinans.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her