08. jul. 2024 kl. 11:00
268 visninger

Job: Product Manager til Investeringsafdelingen i Syd Fund Management

Vi tilbyder

En spændende stilling inden for kapitalforvaltning.
Vil du spille en vigtig rolle i den konstante udvikling og drift af investeringsområdet for vores investeringsforeninger? Har du evnerne og motivationen til at samarbejde konstruktivt og ligeværdigt med andre? Er investeringsforeninger din ekspertise?
Så er der nu en spændende karrieremulighed i Syd Fund Management A/S i Aabenraa.

Om jobbet

Vi forvalter investeringer for mere end 90.000 investorer, der forventer en høj kvalitet indenfor investering og administration. Din rolle indebærer at vedligeholde en høj standard for investeringskompetence og at sørge for en ansvarlig og effektiv styring af de forvaltede midler.
 
Dine primære opgaver bliver, at:
 • Sikre den investeringsmæssige kvalitet gennem dialog og opfølgning med vore samarbejdspartnere indenfor investeringsrådgivning og porteføljeforvaltning
 • Udfærdige oplæg til nye produkter
 • Fremlægge og bearbejde investeringsrelaterede emner for bestyrelsen – herunder performanceopfølgning, investeringspolitikker m.m.
 • Give input til investeringsinstrukser og prospekter
 • Bistå håndtering af henvendelser fra Finanstilsynet og øvrige myndigheder
 • Tage ansvar for afdelingen Advisory and Trading Desk (3 personer)
 • Varetage en række skriveopgaver fx månedskommentarer, ledelsesberetning m.m.
 • Holde dig ajour med makroøkonomi, international politik, finansielle produkter, lovgivning og regulering
 • Du bliver desuden en del af lederteamet i Syd Fund Management A/S med reference til CEO’en.

Om dig

Du har interesse for investeringer, bæredygtighed, teamledelse og ønsker at gøre en forskel. Du agerer som en rollemodel og bliver spillende træner på holdet. Vi søger ikke nødvendigvis en erfaren leder - det vigtigste er din vilje til læring og udvikling.
 
Vi lægger vægt på, at du:
 • Har betydelig praktisk erfaring med og teoretisk indsigt i investering, herunder finansielle markeder, aktivklasser og værdipapirer samt portefølje-sammensætning
 • Kender til bæredygtighedsdagsordenen indenfor finanssektoren
 • Er en dygtig kommunikator både ift. fremstilling af skriftligt bestyrelsesmateriale og i forhold til investeringsrelateret medlemsvendt kommunikation
 • Kan se tingene fra investorernes perspektiv
 • Trives i spændingsfeltet mellem et attraktivt afkast og sikker udmøntning via dokumentation, regelfokus og styring
 • Motiveres af at udvikle dine kolleger i Advisory and Trading Desk
 • Har en uformel stil og gode samarbejdsevner på alle niveauer

Om os

Vores fornemste opgave i Syd Fund Management er at sikre, at investorernes penge forvaltes bedst muligt. Syd Fund Management A/S er et investeringsforvaltningsselskab ejet af flere banker, herunder Sydbank A/S. Syd Fund Management A/S administrerer i dag 2 værdipapirfonde, en kapitalforening og 2 investeringsforeninger, herunder Investeringsforeningen Sydinvest som den største.

I Danmark handles investeringsbeviserne primært gennem landets pengeinstitutter, der også rådgiver de mange primært danske investorer. Området er kendetegnet ved et solidt fagligt fundament og et godt arbejdsmiljø med gode kolleger. Vi løser opgaverne sammen og sætter pris på hjælpsomhed, samarbejde og en uformel atmosfære i dagligdagen.

Praktisk information

Har du spørgsmål til jobbet, dine muligheder og vores forventninger til dig, er du velkommen til at kontakte Direktør Steffen Ussing på telefon 51 31 44 13 eller stus@sydinvest.dk.
Send din ansøgning hurtigst muligt, idet vi behandler ansøgningerne løbende og lukker stillingen, når den rette kandidat er fundet.
Vi ser frem til at høre fra dig.

Ansøgning

Send din ansøgning online hurtigst muligt og senest den 12/8-24. Vi glæder os til at høre fra dig.

Start din ansøgning her

Sydinvest blev etableret i 1987 og har udviklet sig til at være en af Danmarks førende investeringsforeninger. Vi forvalter i dag mere end 80 mia. kr. for vores 90.000 private investorer. Dette sker i tæt samarbejde med 29 pengeinstitutter. I Sydinvest arbejder vi med en vision om at give vores medlemmer ”et rigere liv”. Det er ikke kun i forbindelse med de kontante afkast, vi arbejder med begrebet. Det er også den måde, vi tænker og handler på over for alle vores medlemmer og samarbejdspartnere.

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

5
Baseret på 2 anmeldelser

Mest læste artikler

23. maj 2024 kl. 15:00

NVIDIA overgår alle forventninger

NVIDIA overgår alle forventninger
19. jun. 2024 kl. 11:00

Ny konge på aktiemarkedet

Ny konge på aktiemarkedet
17. apr. 2024 kl. 09:00

Megatrends: Robotterne kommer

Megatrends: Robotterne kommer
30. apr. 2024 kl. 12:00

Sydinvest vinder europæisk pris

Sydinvest vinder europæisk pris
06. jun. 2024 kl. 15:40

ECB: Første rentenedsættelse siden 2019

ECB: Første rentenedsættelse siden 2019
19. apr. 2024 kl. 12:00

Positive tegn i Kina og fortsat vækst i Indien

Positive tegn i Kina og fortsat vækst i Indien