Vi har beregnet de forventede udbytter for 2024. De forventede udbytter i Investeringsforeningen Sydinvest er foreløbige og kan ændre sig indtil den endelige årsrapport foreligger. Udbytterne skal godkendes på foreningens generalforsamling den 27. marts 2025, før de er endelige.
Udbyttet for Sydinvest Indeks Globale Aktier Lav Risiko KL kan i henhold til prospektet ændre sig frem til 30. november 2024. Et eventuelt udbyttet fra denne afdeling forventes udbetalt medio december 2024 og er endeligt, når det er udbetalt.
Udbytterne i de øvrige afdelinger / andelsklasser forventes udbetalt i slutningen af januar 2025. Umiddelbart før udbytterne går fra i kursen, sender vi en meddelelse, som indeholder yderligere information om udbyttets størrelse og udbetalingstidspunkt.
Afdelinger og andelsklasser, som ikke fremgår af tabellen, forventes ikke at betale udbytte for 2024.
1) Afdelingen følger et indeks, som bliver rebalanceret i november / december. Rebalanceringen kan medføre realisation af kursgevinster / tab, som påvirker den endelige udlodning.
Venlig hilsen
Syd Fund Management A/S
Steffen Ussing
Direktør
Tlf. 74 37 33 01
Nyeste artikler
Skal vi holde dig orienteret?
Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.
Tilmeld dig her