12. mar. 2026 kl. 07:16
55 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Aktier/tendens: Stigende oliepris giver udsigt til ny dag i rødt

Aktier/tendens: Stigende oliepris giver udsigt til ny dag i rødt

En ny rød dag truer for det danske aktiemarked, hvor en stærkt stigende oliepris trækker kraftigt ned i risikoappetitten.

Prisen på en tønde Brent-olie er over det seneste døgn steget med mere end 10 pct. til omkring 100 dollar.

- Dette er sket efter nyheden om iranske angreb på tankskibe i irakiske farvande, hvilket har tvunget Irak til at suspendere olieoperationer, skriver Nordea, der samtidig bemærker, at olieopturen kommer, efter at IEA onsdag godkendte en rekordstor frigivelse af strategiske oliereserver.

Frygten for højere inflation og højere renter var onsdag med til at lægge en dæmper på stemningen på aktiemarkederne, hvor slutfacit herhjemme blev et minus på 0,7 pct. til 1684,44 for C25-indekset.

Meldingerne om brændende tankskibe i Mellemøsten presser stemningen på aktiemarkederne i Asien og sender futures for de tre ledende amerikanske aktiemarkeder baglæns med op til 0,8 pct.

Et fald i lignende størrelse har også ramt den tyske DAX-future, der normalt er et godt barometer for det danske aktiemarked.

De stigende energipriser kan torsdag lægge pres på Rockwool, der har en energitung produktion. Onsdag endte isoleringsaktien med et minus på 1,0 pct. i 182,44 kr.

NOVO FÅR NYT FRA ANALYTIKERKORPSET

Novo Nordisk får skåret sit kursmål til 300 kr. fra 360 kr. af det tyske finanshus Berenberg, der gentager anbefalingen "køb".

Medicinalselskabet har samtidig fået hævet sin anbefaling til "neutral" fra "underperform" for sin USA-notering hos finanshuset Zacks, som dog skærer toppen af kursmålet til 42 dollar fra 43 dollar. Omregnet til danske kr. svarer kursmålet til 271,25 kr.

Berenberg har også taget et kig på NKT, der har fået hævet kursmålet til 825 kr. fra 745 kr. Det tyske finanshus gentager anbefalingen "hold" af kabelaktien, som onsdag tabte 3,3 pct. til 806 kr.

Novonesis, der onsdag faldt 1,0 pct. til 348,50 kr., får nyt fra den hollandske rival DSM-Firmenich, der holder investordag i London.

Her vil Novonesis-investorerne ifølge Jyske Banks senioranalytiker Haider Anjum især holde øje med meldinger om fremtiden for divisionerne Taste, Texture & Health og Health Nutrition & Care, hvor der er et enzymrelateret forretningsoverlap.

BAVARIAN NORDIC AFLÆGGER SIT ENDELIGE REGNSKAB

Bavarian Nordic, som onsdag tabte 1,0 pct. i 183,10 kr., har torsdag morgen leveret sit endelige årsregnskab, der er helt som ventet, da vaccineselskabet allerede har leveret foreløbige tal for 2025 samt en prognose for 2026.

Coloplasts bestyrelsesformand, Jette Nygaard-Andersen, har onsdag købt aktier i selskabet for knap 900.000.

Medicoaktien lukkede onsdag med et fald på 2,7 pct. i 441,50 kr.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,7
Baseret på 206 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig