23. sep. 2026 kl. 15:07
138 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Onsdagens aktier: Tryg trynet af AI mens ISS satte rekord i rødt C25

Onsdagens aktier: Tryg trynet af AI mens ISS satte rekord i rødt C25

Tryg og Alm. Brand blev sendt ned på bekymringer om, at kunstig intelligens kan presse indtjeningen ned, mens ISS satte rekord.

Samtidig trak Mærsk-aktierne fra bunden og steg på højere oliepriser. Og Novo var onsdag morgen oppe og snuse til et plus - men faldt lige så stille og roligt tilbage i vante omgivelser i rødt.

Samlet endte eliteindekset, C25, 0,7 pct. lavere i 1849,85.

- Der er ikke så meget nyt i dag, så eksempelvis Novo kører videre på efterdønningerne fra kapitalmarkedsdagen i mandags. Og GN på en daggammel analyse, siger senioraktierådgiver i Jyske Bank Martin Munk til MarketWire.

Som noget nyt er der fokus på topmødet mellem USA's præsident, Donald Trump, og Kinas præsident, Xi Jinping, der finder sted de kommende dage, hvor der skal diskuteres handel, kunstig intelligens og Iran.

KEMPEN SER ØGET POTENTIALE I GENMAB

Genmab steg 0,6 pct. til 2292 kr. efter et løftet kursmålet til 3300 kr. fra 2900 kr. af Kempen, der fortsat siger "køb".

Med blandt de bedste endte ISS, der dagen igennem var på rekordjagt - hvilket blev nået med et plus på 0,9 pct. til 304 kr. Dermed går rekorden fra den 17. september over i historien.

Helt i top lå Ambu, der steg 3,8 pct. uden selskabsspecifikt nyt.

FOKUS PÅ VÆRDIEN I GN

GN startede onsdagen ud i toppen af C25 og i rekord for året, men endte med et minus på 0,1 pct. til 106,60 kr. Aktien steg 8,5 pct. tirsdag.

- GN tog fokus på analysen fra SEB i går, der kommer frem til lidt af det samme, som vi ser. Vi tror på en sandsynlighed for øget værdi, når handlen med Amplifon er faldet på plads, siger Martin Munk.

GN er nu på niveauet fra midten af marts, hvor selskabet annoncerede sit frasalg af høreapparatforretningen GN Hearing til italienske Amplifon. Dengang steg aktien over 20 pct.

I løbet af dagen gik Mærsk-aktierne fra minus til plus i takt med, at olieprisen brød en stime på fem dage med fald og steg til over 100 dollar per tønde.

Mærsk B-aktien øgede 0,8 pct. til 23.060 kr.

NOVO FIK SÆNKET AMERIKANSK NOTERING

Novo fik sænket anbefalingen af sin amerikanske notering til "sælg" af finanshuset CFRA mod før "hold", viser data fra Bloomberg News.

Aktien i Novo kom i den grad i fokus mandag i forbindelse med selskabets kapitalmarkedsdag i London, hvor den faldt 7,7 pct. - og siden har flere analytikere justeret deres kursmål nedad.

Sideløbende mener den amerikanske storbank Citi, at Novos position for svær overvægt kan blive udfordret efter de seneste data fra et vægttabsstudie offentliggjort tirsdag af det amerikanske biotekselskab Viking Therapeutics.

- Det er fortsat kapitalmarkedsdagen, der er i fokus. Og så kom der nyt fra Viking i går, som viser, at kampen derude er hård, siger Jyske Banks senioraktierådgiver og fortsætter:

- Samlet ser vi en skuffelse ude i horisonten i forbindelse med patentudløb og pipelinen. Vores analyser viser en lavere omsætning i 2035 end nu - altså en negativ vækst.

Novo faldt 2,5 pct. til 252,25 kr.

AI-AGENT PRESSEDE FORSIKRING

Med i bunden af C25 endte Tryg med et fald på 2,4 pct. til 144,70 kr. Også Alm. Brand faldt med 3,4 pct. til 16,58 kr.

Faldene kan have rod i usikkerhed relateret til udbredelsen af kunstig intelligens, hvor Metas sprogmodel Muse er kommet med nyt.

Ifølge aktieanalytiker Ander Haulund Vollesen fra Jyske Bank kan det skyldes bekymring for AI-agenter, "som kan hjælpe med at lave prissammenligninger på tværs af forsikringsselskaberne, som er mere skræddersyede end de nuværende prissammenligningsportaler og samtidig kan hjælpe med at indhente tilbud."

Sidste forsikring blev ramt af AI var i februar, da sammenligningsplatformen Insurify lancerede en service baseret på kunstig intelligens.

I de sidste handler blev Ørsted presset ned med et fald på 2,6 pct. til 138,50 kr. Faldet i aktien tog til, da Morningstar sænkede sin anbefaling til hold" fra "køb". I samme ombæring blev kursmålet fastholdt på 160 kr. ifølge Bloomberg News.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,3
Baseret på 753 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig