AL Sydbank har i tredje kvartal leveret bedre, end analytikerne havde ventet på både basisindtægter og overskud.
Samtidig fortsætter nedskrivningerne på et afdæmpet niveau, mens banken fortsætter med at høste synergier fra fusionen af Sydbank, Arbejdernes Landsbank og Vestjysk Bank.
Fusionsbankens topchef, Mark Luscombe, glæder sig over udviklingen og ser fusionen være "i god gænge".
- Det er et regnskab, vi er godt tilfredse med. Vi leverer stigende indtjening, faldende omkostninger og en forrentning af vores materielle egenkapital, der ligger over vores egen målsætning på 15 pct.
- Så det er et rigtig stærkt regnskab, som også viser, at vores fusion er i god gænge, siger Mark Luscombe i et interview med MarketWire efter regnskabet torsdag morgen.
I årets første tre kvartaler har banken opnået omkostningssynergier på 347 mio. kr. ud af de 1,2 mia. kr., som banken har et mål om to år efter fusionen.
- Vi er godt på vej til at indfri den målsætning. Det er jeg faktisk rigtig glad for, og det er på en baggrund af en enormt kompleks fusion, siger Mark Luscombe.
En stor del af synergierne er høstet gennem en nedbringelse af antallet af filialer med 52 og en medarbejderreduktion på 334 siden årsskiftet.
Ved udgangen af tredje kvartal beskæftigede banken 3897 medarbejdere, mens filialnettet består af 88 filialer i Danmark og tre i Tyskland.
Banken var færdig med filialsammenlægningerne allerede ved udgangen af andet kvartal og havde nogle afskedigelsesrunder i første kvartal.
- Vi har sådan set ikke haft afskedigelsesrunder siden, men til gengæld har vi haft det, vi kalder et intelligent ansættelsesstop, som gør, at vi ikke bare automatisk genansætter, når vi har medarbejdere, der enten går på pension eller siger op.
- Og det er en ret stor del af forklaringen på, at vi er nede med 334 medarbejdere, siger Mark Luscombe.
Banken melder ikke ud, hvad det har af forventninger til medarbejderantallet i fremtiden.
- Vi har selvfølgelig en klar idé om, hvor vi skal lande, men vi har ikke været ude og kommunikere det. Der sker meget i den her verden, og vi forholder os hele tiden til, hvad det er for et behov, vi har i organisationen, og så tilpasser vi det derefter.
- Så vi har en idé om, hvor det er, vi skal lande medarbejderantalsmæssigt, men vi giver os også selv den fleksibilitet og siger, at hvis der er noget, der ændrer sig, så har vi mulighed for det, uddyber Mark Luscombe.
Hvordan synergierne fra fusionen vil stige frem mod de 1,2 mia. kr. i de kommende kvartaler, melder banken heller ikke ud, men Mark Luscombe understreger, at den med de 347 mio. kr. efter tredje kvartal ligger lidt foran, hvor den forventede at være på nuværende tidspunkt.
Han pointerer, at synergierne ikke kommer i lineær udvikling, men bliver "realiseret i et ujævnt tempo" kvartal for kvartal.
- Men en kæmpe klump frem mod de 1,2 mia. kr. realiseres, når vi kommer på den samme IT-centrale. Vi har ikke sagt, hvor meget der ligger der, for det holder vi internt, men der ligger en kæmpe klump i at kunne samle de tre banker på den samme IT-centrale, siger Mark Luscombe.
.\\˙ MarketWire