19. aug. 2026 kl. 13:18
820 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Den klassiske øl skrumper hos Carlsberg - men identiteten som bryggeri består

Den klassiske øl skrumper hos Carlsberg - men identiteten som bryggeri består

Sodavand, alkoholfri drikke og andre vækstkategorier udgør nu 51 pct. af Carlsbergs samlede volumen på tværs af bryggeriets markeder.

Dermed fylder den klassiske øl ikke længere størstedelen af mængderne, men det er ikke et brud med Carlsbergs identitet som bryggeri.

Det siger Jacob Aarup-Andersen, administrerende direktør i Carlsberg, til MarketWire i forbindelse med regnskabet for første halvår.

- Det er en glidende udvikling, og vi har stadig en skarp identitet som bryggeri. Det, tror jeg, ikke ændrer sig. Vores medarbejdere ser også læskedrik og de andre drikkevarer som en forlængelse af vores ølportefølje, siger han.

Bryggeritopchefen henviser i den forbindelse til, at de nordiske hjemmemarkeder længe har haft præcis den fordeling mellem øl og sodavand, som markederne - og særligt resten af Europa - nu bevæger sig mod.

Den tendens er accelereret af opkøbet af den britiske læskedrikproducent Britvic.

- Danmark, Norge, Sverige og Finland har jo i 30 år været 50-50 i sodavand og øl. Og der er ikke nogen i Carlsberg Danmark, der vil stille spørgsmålstegn ved, om vi er et bryggeri. Det har jeg aldrig hørt, siger Jacob Aarup-Andersen.

- Det, der sker nu, er, at resten af gruppen begynder at bevæge sig over mod det samme mix, som vi allerede har set i Norden i de sidste 30 år. Og det tror jeg sagtens, vi kan håndtere, tilføjer han.

I regnskabet for første halvår blev det til en organisk fremgang i volumen i læskedrikkategorien på 9 pct., mens det for alkoholfri øl gik frem med 11 pct. målt mod samme periode sidste år.

I Carlsbergs ølforretning, som også inkluderer premium-øl og alkoholfri øl, faldt mængderne organisk med 1 pct.

- Når man sidder og kigger på det udefra, så er det en relevant problemstilling. Men internt er det ikke et problem. Folk kan sagtens se vekselvirkningen mellem de forskellige kategorier af produkter, lyder det fra Jacob Aarup-Andersen.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,3
Baseret på 514 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig