De europæiske aktier ligger mandag i grønt, idet de bliver trukket i vejret af fremgang for kemi- og energiselskaberne, mens det franske Cac40-indeks er ramt af et kraftigt fald for Schneider Electric.
Det fælleseuropæiske Stoxx 600-indeks stiger 0,4 pct. til 633,87.
Kemiaktierne er blandt dagens største vindere, hjulpet af en stigning på 1,7 pct. for Air Liquide, efter at den franske producent af industrielle gasser har annonceret planer om et aktietilbagekøbsprogram på 4 mia. euro i 2027 og 2028.
Europas toneangivende aktieindeks har haft det svært, siden det nåede rekordniveau i august, idet bekymringer om inflation har sendt de globale obligationsrenter kraftigt op. Politisk usikkerhed i Frankrig har også øget risiciene, og handlere holder øje med tegn på afsmitning til de andre af regionens obligationsmarkeder.
Især selskaber med svagere fundamentale forhold, herunder forbrugsaktier og small-cap-aktier, har haft “svært ved at klare sig” i et miljø med højere renter, pointerer Marija Veitmane, aktieanalysechef hos State Street ifølge Bloomberg News.
Hun ser dog ikke nogen “umiddelbar trussel” mod markederne bredt set på grund af styrken hos de store teknologiselskaber.
Det franske Cac40-indeks falder samtidig med 0,8 pct., da det bliver trukket ned af fald på 10 pct. for Schneider Electric, der har indgået en aftale om at købe Boston-baserede PTC for omkring 22,6 mia. dollar.
Ifølge Bloomberg News er det især handlens størrelse og finansiering, der vækker bekymring hos analytikerne. Købet betales nemlig kontant og skal finansieres med en aktieudstedelse på 5-6 mia. euro og ny gæld for 16-17 mia. euro.
Det spanske Ibex35-indeks løftes med 0,9 pct., efter at premierminister Pedro Sanchez har udskrevet valg før tid til 29. november. Det sker, efter at parlamentet i sidste uge afviste en boligplan, som hans regering havde håbet ville dæmpe de tiltagende sociale protester.
Energiaktierne har vind i sejlene mandag, hvor de blandt andet bliver hjulpet af en stigende oliepris. Det norske tankrederi Frontline løftes med 5,7 pct., mens det norske olieselskab Aker BP stiger 1,5 pct.
.\\˙ MarketWire