Regnskaberne vælter ned om ørerne på handlerne onsdag middag, og der er afregning ved kasse et.
Helt i top af det brede europæiske aktieindeks Stoxx 600 ligger hollandske Randstad med et tocifret plus, mens modpolen er franske Carrefour, der må tage til takke med et massivt minus til aktiekursen.
I middagshandlen stiger Stoxx 600 0,4 pct. midt på handelsdagen.
- Investorer er af natur bipolare væsener, i hvert fald hvad deres humør angår, siger Stephan Kemper fra BNP Paribas Wealth til Bloomberg News og fortsætter:
- Stærke regnskabstal og konstruktive fremtidsudsigter, som vi så hos SpaceX og Super Micro, er helt sikkert den slags kur, markedet har brug for.
Det brede aktieindeks er steget med mere end 8 pct. i år, men ligger stadig under de højder, det nåede i august, da bekymringer om inflation og politisk uro har tynget indekset. Stoxx 600 har klaret sig dårligere end dets amerikanske modstykke, S&P 500, som er steget med 12,7 pct.
DEN FRANSKE FORBINDELSE
Urolighederne i Frankrig har forstærket bekymringerne om landets svækkede offentlige finanser og aftagende vækst.
Og onsdag er det supermarkedskæden Carrefour, der må nedjustere for året og samtidig oplyser, at optøjer, plyndringer og udgangsforbud har øget omkostningerne og forstyrret driften i kædens butikker.
Ifølge selskabet selv undergraver urolighederne forbrugertilliden og holder kunderne væk, skriver Bloomberg News. Og topchef Alexandre Bompard noterer, at situationen i Frankrig er "uden fortilfælde".
- Der er en høj grad af usikkerhed angående forbrugernes købsmønstre og de forhold, som vores butikker vil være i stand til at være åbne i, siger han ifølge Bloomberg News.
Aktien falder 14,5 pct.
Modsat hopper rekrutteringsfirmaet Randstad over 19 pct. efter højere end ventet organisk omsætningsvækst.
- Med positive tendenser i oktober er vi godt rustet til at skabe yderligere betydeligt fremskridt, siger Sander Van't Noordende, der er topchef hos Randstad i regnskabet.
Ifølge analytikere kan de positive kommentarer føre til opjusteringer af konsensusestimaterne.
Også den fransk-italienske brillegigant Essilorluxottica har fart på onsdag, hvor en imponerende omsætningsvækst vækker glæde blandt investorerne. Blandt andet voksede "wearables" 20 pct. i kvartalet. "Wearables" dækker blandt andet over smartbrillen, som Essilorluxottica producerer for Facebook-ejeren Meta.
Essilorluxottica stiger 14 pct. i middagshandlen.
.\\˙ MarketWire