Den brede røde pensel er taget i brug tirsdag på de europæiske børser, da den stigende uro over den amerikanske præsident Donald Trumps toldtrussel vedrørende Grønland trykker den optimisme, der ramte investorerne tidligere i januar.
I middagshandlen ligger det brede europæiske aktieindeks Stoxx 600 med et fald på 1,2 pct. blot få dage efter at have nået rekordhøjder.
Trump har truet med en bølge af højere told fra 1. februar på otte europæiske lande, indtil USA får lov til at købe Grønland, og det har skabt frygt for en fornyet handelskrig.
- Det er den mest usædvanlige og potentielt alvorlige ændring i USA's udenrigspolitik, vi har set. Der findes ingen manual for dette, påpeger analytikere fra TD Cowen ifølge Reuters.
Mens nogle fortsat er skeptiske over for, i hvilket omfang Trump vil gennemføre sine trusler, er investorerne på vagt, da den amerikanske præsident ikke har vist tegn på at blødgøre sin retorik.
- Det kommer på et vanskeligt tidspunkt, da verdens magthavere er samlet i Davos til World Economic Forum, siger David Morrison, senior markedsanalytiker hos Trade Nation.
STOR FORSKEL PÅ TOP OG BUND
Det er dog ikke alle, der er ramt af Trump. Det britiske it-selskab Wise, der blandt andet driver en platform til overførsel af penge internationalt, stiger markant efter at have leveret bedre end ventet i selskabets tredje kvartal, der sluttede med udgangen af december. Samtidig oppræciseres forventningen til driftsmarginen i indeværende regnskabsår.
Selskabet stiger til tops i Stoxx 600 med et plus på 11,8 pct.
Med i toppen er danske Mærsk med et plus på 2,6 pct. på nyt fra den franske rival CMA CGM, der vil omdirigere skibe på tre af sine ruter væk fra Suez-kanalen på grund af global usikkerhed. Rederiet tøjler dermed sine planer om at udvide sejladsen gennem kanalen efter to års forstyrrelser forbundet med angreb
Modsat ligger schweiziske Logitech International, som inden for gamingudstyr og headsets er konkurrent til danske GN, med et minus på 6,7 pct.
Det sker efter analyser fra Morgan Stanley og Deutsche Bank, hvor forventningerne til kursudviklingen er blevet dæmpet, og anbefalingen er sat ned til "undervægt" fra "ligevægt".
.\\˙ MarketWire