Novo Nordisks lægemiddelkandidat etavopivat når alle de primære endemål i fase 3-studiet Hibiscus.
Det fremgår af en børsmeddelelse fra medicinalgiganten.
Midlet skal behandle seglcelleanæmi, som er en medfødt sygdom, der forårsager lav blodprocent. Sygdommen rammer omkring 8 mio. mennesker verden over, skriver Novo.
- Seglcelleanæmi har alvorlige konsekvenser for millioner af menneskers liv. Vi er meget begejstrede over, at etavopivat har potentiale til at blive den første og førende behandling i sin klasse og dermed ændre livet for mennesker med seglcelleanæmi, som i dag har begrænsede behandlingsmuligheder, udtaler Martin Holst Lange i meddelelsen.
Medicinalgigantens behandling indtages oralt en gang dagligt.
Novo forventer at sende midlet til godkendelse i andet halvår af 2026.
I forsøget viste patienter, der blev behandlet med etavopivat, en markant reduktion i den årlige forekomst af såkaldte VOC'er - som er en smertefuld komplikation ved sygdommen - på 27 pct. sammenlignet med placebo.
Tiden til den første VOC blev signifikant forlænget med etavopivat, med en median på 38,4 uger mod 20,9 uger for placebo.
Derudover viste Novos kandidat en bedring i hæmoglobinresponsen hos patienterne sammenlignet med placebo.
.\\˙ MarketWire