22. okt. 2026 kl. 06:08
29 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Roche Q3: Større omsætningvækst end ventet hjulpet af gamle blockbustere

Roche Q3: Større omsætningvækst end ventet hjulpet af gamle blockbustere

Den samlede omsætning i den schweiziske medicinalkæmpe Roche steg mere end vente i tredje kvartal hjulpet af stigninger i ældre blockbusterprodukter.

Omsætningen steg 8 pct. til 16,1 mia. schweizerfranc, hvor der ifølge Bloomberg var ventet 15,8 mia. Der var specielt stor vækst i ældre blockbusterprodukter som selskabets astma- og allergimiddel Xolair. Midlet blev godkendt for mere end tyve år siden. Der var også vækst til nyere blockbustere som øjenmidlet Vabysmo og Ocrevus til behandling af mulitipel sklerose.

Blødermidlet Hemlibra, der konkurerer med Novos blødermidler, realiserede et salg på 1,26 mia. schweizerfranc mod ventet 1,2 mia. schweizerfranc.

Forventningerne til hele året blev fastholdt.

.\\˙ MarketWire

Måske vil dette også interessere dig