Fremgang for indeksunge aktier som Mærsk, Novo Nordisk og Pandora bidrog torsdag eftermiddag til et mildere fald i C25-indekset, end det tegnede til fra handelsdagens begyndelse.
Indekset sluttede torsdag med et fald på 0,3 pct. til 1772,57.
Uden for indekset lyste nynoterede Biomar op efter en flot første handelsdag som selvstændigt, børsnoteret selskab.
IRANSK HÆVNANGREB - OG MÅSKE EN AFTALE
Irans Revolutionsgarde angreb tidligt torsdag morgen en amerikansk militærbase som gengældelse for et amerikansk angreb mod en havneby ud til Hormuzstrædet natten over. Det skrev det iranske nyhedsbureau Tasnim ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Angrebet var ifølge revolutionsgarden en reaktion på et amerikansk angreb i Bandar Abbas i det sydlige Iran tidligere på natten. Hæren i Kuwait meddelte tidligere på morgenen, at landets luftforsvar var i gang med at afværge fjendtlige drone- og missilangreb.
Men torsdag eftermiddag skrev det amerikanske nyhedsmedie Axios, at forhandlere fra USA og Iran skal være blevet enige om en hensigtserklæring om en 60 dages våbenhvile og lancering af forhandlinger om Irans atomprogram. Hensigtserklæringen mangler endnu godkendelse fra USA's præsident, Donald Trump.
MÆRSK I TOPPEN
Hen over dagen kæmpede Mærsk-aktierne sig mod toppen af C25-indekset, hvor B-aktien sluttede med et plus på 1,1 pct. til 15.510 kr. Og den udvikling overrasker ikke senioraktieanalytiker i Jyske Bank Haider Anjum.
- Der drejer sig mest om situationen i Mellemøsten. Når udsigten til fredsforhandlinger er skubbet lidt længere ud i fremtiden efter de gensidige angreb, taler det for, at fragtraterne skal lidt højere op endnu, siger analytikeren.
Uro i Mellemøsten er - uanset om man kan lide det eller ej - godt for Mærsk, bekræfter Haider Amjum.
- Det betyder nemlig højere fragtrater, påpeger han.
Betragtningen suppleres af dagens tal fra World Container Index fra analysehuset Drewry, som viser en ratestigning på 3,2 pct. Det er fjerde uge i træk, at indekset stiger.
PANDORA I TOPPEN
Øverst i C25-indekset blev Pandora løftet 1,5 pct.til 599 kr. Det var niende dag i træk med fremgang for smykkeaktien, som har gavn af fortsat faldende priser på sølv.
Novo Nordsisk var også med i toppen med et plus på 1,2 pct. til 293,60 kr., selv om dagens Novo-relaterede nyhed var, at den amerikanske rival Eli Lillys vægttabsmiddel Zepbound er atter kommet på en række af CVS Caremarks lister over foretrukne lægemidler fra og med 1. oktober.
NYT FRA ANALYTIKERNE
I afdelingen for analytikernyt fik NKT sænket sin anbefaling til "hold" fra "køb" af det norske børshus DNB Carnegie. Yderligere har bestyrelsesformanden, Jens Due Olsen, onsdag solgt aktier i selskabet for 13,1 mio. kr. Den grønne kabelaktie faldt 1,7 pct. til 1057 kr. og lagde dermed yderligere afstand til rekordkursen i 1112 kr., som blev nået så sent som fredag i sidste uge.
DSV fik sit kursmål sænket til 1880 kr. fra 2050 kr. af tyske Landesbank Baden-Wuerttember. Men aktien steg 0,6 pct. til 1576,50 kr.
ISS lukkede i status quo i 264,40 kr. Den schweiziske storbank UBS hævede ifølge Bloomberg News sit kursmål for aktien til 280 kr. fra 215 kr.
Der var også analysenyt til Nordea, som fik hævet sin anbefaling til "outperform" fra "neutral" hos børshuset Autonomous Research, og kursmålet blev løftet 148,50 kr. fra 145,17 kr. Men bankaktien faldt 1,0 pct. til 122,40 kr.
SUCCES FOR BIOMAR
Handelsdagens positive nyhed var børsnoteringen af fiskefoderselskabet Biomar, som investorerne viste overvældende interesse for. Prisen for aktien blev under børsnoteringen afregnet til 108 kr., som er i toppen af det indikerede udbudsinterval på 100-108 kr.
Torsdag blev Biomar-aktien handlet op i 113 kr. svarende til et plus på 4,6 pct. i forhold til noteringskursen.
Noteringen af Biomar bryder en lang tørkeperiode uden nye traditionelle noteringer på børsen i København. Den seneste almindelige nynotering var medicoselskabet Gubras børsdebut tilbage i marts 2023.
.\\˙ MarketWire