Teknologiaktierne er under pres fra åbningen på de amerikanske aktiebørser fredag.
Det afspejler sig i form af et fald i det teknologitunge Nasdaq-indeks på 0,2 pct. fra dagens start.
Rotation over i nogle af de mere defensive sektorer betyder dog, at det brede S&P 500-indeks åbner 0,1 pct. højere.
Dow Jones-indekset stiger desuden 0,3 pct. understøttet af stigninger i Chevron, JPMorgan og Apple.
I ugens løb har bekymringer om en AI-boble stjålet overskrifterne og skabt høj bølgegang for flere af de store teknologinavne.
Torsdag rettede markederne op efter indledende fald, der var drevet af bekymringer over den voksende gældsbyrde, der finansierer AI-boomet, samt bekymringer over de høje låneomkostninger.
Udviklingen skal også ses i lyset af, at de AI-relaterede aktier i år er steget massivt og så sent som i sidste uge medvirkede til at sende indeksene S&P 500 og Nasdaq op i rekordniveau.
- Modstanden fra kapitalmarkederne mod AI-relaterede gælds- og aktieinstrumenter er fortsat den største historie på hele markedet, og denne tendens vil uundgåeligt føre til lavere eller langsommere investeringer, hvilket vil gavne de virksomheder, der finansierer hovedparten af deres datacenterplaner via driftslikviditet, siger analytikere hos Vital Knowledge i en rapport ifølge Investing.com.
Det teknologitunge Nasdaq-indeks startede torsdagens handel med et fald på 1,4 pct., men fik siden kæmpet sig i plus og lukkede 0,1 pct. højere.
Men fredag er presset tilbage på teknologisegmentet, herunder på datacenteroperatøren Coreweave, som har haft en tumultarisk uge som følge af kreditmarkedets tiltagende skepsis over for selskabets evne til at leve op til sine enorme gælds- og lejeforpligtelser.
Fredag fra åbningen falder Coreweave med 7,6 pct. til 65,04 dollar og status for ugen er dermed et fald på 20,6 pct.
Finansaktierne lægger derimod positivt ud fredag, hvor JPMorgan og Goldman Sachs er med helt fremme i feltet i Dow Jones-indekset med stigninger på henholdsvis 2,3 og 1,6 pct.
Oliegiganten Chevron stiger desuden 1,8 pct.
Der er også rift om Tesla, efter at selskabet har præsenteret Roadster 2.0, som er den længe ventede efterfølger til den oprindelige Roadster.
Tesla-chef Elon Musk afslørede torsdag på et SpaceX-testanlæg i Texas den elektriske sportsvogn, som han hævder kan flyve.
Aktien stiger 1,7 pct.
Apple er også kommet positivt fra start fredag med en stigning på 0,4 pct.
Det sker efter opløftende salgsmeldinger om selskabets nyeste smartphone, den foldbare iPhone Duo, der skulle være så efterspurgt, at flere kunder må vente til ind i 2027, før de kan få fingrene i den.
Det skriver Bloomberg News, efter at iPhone Duo blev fuldstændig udsolgt, kun få minutter efter at forudbestillingen på den blev indledt.
.\\˙ MarketWire