Sygekassen Humana og de øvrige sundhedsaktier gik fra bundplaceringer torsdag til den absolutte top blandt de amerikanske aktier fredag, hvor den samlede retning også var moderat positiv.
Teleselskaberne blev omvendt sendt på kraftig retur, efter at SpaceX sent torsdag oplyste, at det formentlig er på vej med konkurrence på mobilmarkedet.
Det brede S&P 500-indeks endte med en stigning på 0,6 pct., Nasdaq-indekset gik frem i samme takt, og Dow Jones-indekset steg med 0,8 pct.
FOKUS PÅ FORESTÅENDE REGNSKABSSÆSON
Fredag var olieprisen relativt stabil, og for en stund kiggede investorerne væk fra krig, inflationsfrygt, pengepolitiske stramninger og skyhøje markedsrenter og over på den forestående regnskabssæson for tredje kvartal.
Og den er der solide forventninger til.
- Jeg tror, at virksomhedernes indtjening forbliver bemærkelsesværdigt stærk, siger Robert Edwards, der er administrerende direktør hos Edwards Asset Management, til Bloomberg News.
Ifølge Mark Hackett, der er chefmarkedsstrateg hos Nationwide, er der dog ikke meget plads til skuffelser på grund af det anstrengte miljø omkring de finansielle markeder for tiden.
- Regnskaber og AI-investeringer er stadig en kraftfuld støtte til vækstaktierne, men høje lange renter, energidrevet inflationsrisiko og en lav bredde i markedet efterlader mindre plads til skuffelser, siger han ifølge Bloomberg News.
SYGEKASSE LØFTET AF BEDRE KVALITETSVURDERINGER
Blandt vinderne fredag var sygekassen Humana, der steg klart efter et dyk i torsdagens handel.
Selskabet har forbedret sine kvalitetsvurderinger hos Medicare Advantage, og det kan være med til at sikre bedre omsætning i fremtiden. Finanshuset Baird har efterfølgende løftet sin anbefaling af selskabets aktie, skriver Bloomberg News.
Humana-aktien steg med hele 11,0 pct. til 430,72 dollar.
Delta Air Lines har sænket forventningerne til hele regnskabsårets justerede indtjening per aktie, og midtpunktet er nu under konsensus blandt analytikerne, skriver Bloomberg News.
Aktien lå det meste af dagen et par procent lavere, men endte efter en slutspurt i de sidste handelstimer ganske marginalt højere.
TELESELSKABER RAMT HÅRDT AF SPACEX-SATS
De store teleselskaber endte til gengæld i den kedelige ende af markedet fredag.
Det skete, efter at Elon Musks SpaceX sent torsdag annoncerede, at selskabet har købt lavfrekvensbånd på tværs af USA.
Det vil gøre selskabets satellitkoncern Starlink i stand til at konkurrere bredt på mobilmarkedet, og det gjorde ondt på de potentielle konkurrenter fredag.
Verizon faldt med 8,8 pct. til 41,65 dollar, og AT&T gik 9,9 pct. tilbage til 22,18 dollar. T-Mobile faldt med hele 13,3 pct. til 148,58 dollar.
.\\˙ MarketWire