Mens amerikanerne tirsdag gik til valg, steg aktierne i USA endelig, efter et tungt minus fredag og en skuffende vending fra plus til minus gennem mandagens handel.
Det var chipaktierne, med Nvidia i spidsen, der var de store syndere både fredag og mandag, men som endelig tirsdag fik lidt luft under vingerne og derfor skubbede markedet op.
Apple tyngede derimod aktierne i USA efter sit kvartalsregnskab mandag aften. Fjerde kvartal var egentlig godkendt, ligesom vækstforventningerne til julekvartalet var det, men stigende priser på chips vil presse indtjeningsmarginen hos elektronikkæmpen, der ellers har ageret som sikker havn, når AI-stormen har blæst.
Det brede S&P 500-indeks steg dog alligevel 0,4 pct., mens Nasdaq blev løftet 0,8 pct., ligesom Nasdaq 100, som ellers mandag var i korrektion med et fald over 10 pct. fra rekorden i oktober, også gik 0,7 pct. frem.
Dow Jones satte sig derimod 0,4 pct.
- Der sker en tilpasning til perioden efter midtvejsvalg, for den plejer at være god. Volatiliteten ventes at falde, siger investeringsstrateg i Danske Bank Lars Skovgaard Andersen.
- Nogle shorts er nok også blevet lukket ned lige heromkring. Folk har også efter min mening været for negative på aktier.
PRESSEDE MARGINER
I S&P 500 var det it-aktierne, som gjorde det tunge løftearbejde med et plus på 1,3 pct., mens et kig under kølerhjelmen afslørede, at tirsdagens store motor var chipaktierne, der vandt 2,5 pct., men efter minusser på 6,4 og 2,8 pct. fredag og mandag.
- Chips kommer tilbage, men dog ikke så meget, som man har set tidligere, kommenterer Danske Banks investeringsekspert også.
Industriaktierne oplevede desuden et løft på 1,0 pct., mens kommunikationsservice også gik frem med 0,9 pct. Cyklisk forbrug, den sidste af de teknologitunge sektorer, satte sig derimod marginalt. Allerværst blandt sektorerne gik det dog for råvarer og materialer og ellers defensive dagligvarer, som smed 1,9 og 1,7 pct.
I hovedindekset trak Nvidia op med 2,3 pct. og placerede sig igen foran Apple målt på markedsværdi, mens chipkonkurrenten Broadcom også vandt 3,1 pct. I halvledergruppen var der desuden plus til AMD på 3,7 pct., til Intel på 10 pct. og til Micron på 2,6 pct.
Ligeledes inden for it faldt Apple som sagt og det med 1,9 pct. efter sit regnskab og trods en opløftende melding om en salgsvækst på 7-10 pct. i koncernens nye første kvartal.
- Apple er stadig nede, men klatrer pænt op fra bunden, konstaterer Lars Skovgaard Andersen.
iPhone-producentens aktie startede tirsdagen i minus med 3,6 pct., mens den i mandagens eftermarked var nede med 5,1 pct.
VÆKSTOPBREMSNING
I samme sektor steg Microsoft derimod med 2,7 pct., mens der også i softwarekategorien var et minus på 1,7 pct. til Palantir efter et regnskab, hvori prognosen indikerede en vækstopbremsning.
I kommunikationsservice steg Alphabet 0,4 pct., mens Meta Platforms, der annoncerede et obligationssalg på 15 mia. dollar, vandt 2,4 pct., og SpaceX, stadig uden for S&P 500, gik 3,6 pct. frem.
I cyklisk forbrug steg Amazon også 2,1 pct., mens Tesla satte sig 1,3 pct.
Med fremgang til chips og andre teknologinavne var der igen lidt risk-on på menukortet, og det betød, at investorerne forlod dagligvarekæmperne som Walmart og Costco, som faldt 2,2 og 2,1 pct.
Vestas-konkurrenten GE Vernova steg derimod hele 6,5 pct. til 918,20 dollar, da investeringsbanken HSBC mandag aften løftede sin anbefaling til "køb" og hævede sit kursmål med 26 pct. til 1100 dollar.
.\\˙ MarketWire