Zealand Pharma er tirsdag skudt kraftigt i vejret efter nye data for et af selskabets vægttabskandidater.
Generelt er stemningen god, hvor også Vestas-aktien ligger med fremme i feltet af aktier i C25-indekset, der tirsdag ved 11.10-tiden stiger med 0,6 pct. i 1745,96.
- Vi er stadig i en afventende situation i forhold til Mellemøsten. Vi er ikke blevet så meget klogere her de sidste 24 timer. Så det er stadigvæk det, markedet lurer på, udtaler senioraktierådgiver Martin Munk fra Jyske Bank til MarketWire.
Ud over udviklingen i Mellemøsten skal investorerne i denne uge også pejle efter rentemeldinger fra en række af de største centralbanker samt en regnskabssæson, der går et gear op med onsdagens tal fra DSV og Carlsberg.
ZEALAND LØFTES EFTER PARTNERS DATA
Zealand Pharma stiger 7,0 pct. til 324,30 kr., efter at partneren Boehringer Ingelheims vægttabskandidat survodutid har leveret et vægttab, der ifølge finanshuset Jefferies "netop er nok."
Bloomberg News skriver, at resultatet potentielt kan styrke det tyske medicinalfirmas indtog på det hurtigt voksende marked for vægttabsbehandlinger, mens Zealand Pharma står til at modtage høj encifret til lav tocifret procentdel af det globale salg af survodutid i royalties samt milepælsbetalinger på 315 mio. euro.
Generelt er stemningen ikke så positiv blandt de danske medicinalaktier, hvor Novo Nordisk taber 0,5 pct. til 262,20 kr. og Genmab falder 1,2 pct. til 1686 kr.
Dermed følger de en negativ stemning blandt medicinalaktierne i det europæiske Stoxx 600-indeks, som falder 1,0 pct. efter et svagt regnskab fra den schweiziske medicinalkæmpe Novartis, der er ramt af patentudløb.
Genmab falder til trods for, at Novartis' salg af sklerosemidlet Kesimpta, som det har indlicenseret fra det danske selskab, viste en lidt større end ventet vækst.
Mærsk ligger til gengæld med fremme i feltet med et plus på 1,8 pct. til 15.025 kr. for B-aktien, hvilket ifølge Martin Munk måske kan forklares med en fortsat uafklaret situation i Mellemøsten, der normalt giver medvind for aktien.
NORDEN OG ALM. BRAND LØFTER FORVENTNINGERNE
Uden for C25 stiger rederiet Norden med 7,9 pct. til 308,80 kr. efter en opjustering af forventningerne til hele 2026, trukket af yderligere skibssalg og et stærkere tankmarked.
Norden venter nu et nettoresultat for året på 70-140 mio. dollar mod en tidligere forventning om et resultat på 30-100 mio. dollar.
Også Alm. Brand kunne glæde investorerne med en opjustering af forventningerne til forsikringsresultatet for hele året. Det skete i et regnskab for første kvartal, der slog konsensus klart på forsikringsresultatet.
Morgenens regnskab fra Alm. Brand står dog i skyggen af en dom fra Højesteret tirsdag ved 12-tiden i en arbejdsskadesag med potentielt vidtrækkende konsekvenser. Arbejdsskadesagen er anlagt af Ankestyrelsen mod HK Danmark og drejer sig om, hvorvidt arbejdsskader med tabt erhvervsevne på under 15 pct. fremadrettet skal kunne tilkendes erstatning for tabt erhvervsevne.
Sagen vil potentielt kunne åbne for efterkrav på gamle sager, der er blevet afvist, konstaterer Anders Haulund Vollesen, analytiker i Jyske Bank.
Det gode regnskab sender dog Alm. Brand-aktien i vejret med 4,1 pct. til 15,90 kr.
Det islandske proteseselskab Embla Medical har også fremlagt sit regnskab for første kvartal, der viser vækst på både top- og bundlinje, men det er dog ikke nok til at tilfredsstille investorerne, der sender aktien ned med 2,4 pct. til 27 kr.
.\\˙ MarketWire