11. maj 2026 kl. 06:21
52 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Dansk inflation nu fordoblet efter Iran-krig: Cheføkonom ser håndterbar udvikling

Dansk inflation nu fordoblet efter Iran-krig: Cheføkonom ser håndterbar udvikling

Inflationen herhjemme nåede i april op på 1,4 pct., og den er nu fordoblet, siden Iran-krigen brød ud.

Men inflationen er på ingen måder faretruende høj ifølge cheføkonom Tore Stramer fra Dansk Erhverv.

- Selv om en inflation på 1,4 pct. på ingen måder er faretruende højt, så er status at den hjemlige forbrugerprisinflation nu er blevet fordoblet som følge af blokeringen af Hormuzstrædet. Alt er dog bestemt ikke sort i sort i dagens inflationstal, skriver Tore Stramer i en kommentar.

Han bemærker, at det primært er stigende priser på brændstof, herunder benzin og diesel, der har løftet inflationen.

- Elpriserne er omvendt faldet en smule i april, hvilket i kombination med afgiftslempelserne på el betyder, at mange danskere fortsat har en betydeligt lavere elregning i år sammenlignet med sidste år. Det er dertil rigtigt positivt, at fødevarepriserne er faldet svagt, siden Iran-krigen brød ud, hvilket betyder, at der har været et samlet prisfald på godt 3 pct. siden juli 2025, skriver Tore Stramer.

Hvis den diplomatisk forhandlingsvej kommer til at genetablere skibstrafikken igennem Hormuzstrædet igen, venter han, at oliepriserne gradvist vil falde fra de nuværende høje niveauer, hvormed energiprischokket vil ebbe ud.

- Sker det, så er det vores forventning, at vores skøn for inflationen i år vil skulle løftes fra ca. 1,0 pct. til ca. 1,8 pct. Det er bestemt håndterbart og vil ikke ændre på, at langt de fleste danskere fortsat vil opleve en fornuftig fremgang i deres samlede købekraft i år, vurderer han.

Men cheføkonomen udelukker ikke et mere dystert scenarie, hvor forhandlingerne bryder sammen, og oliepriserne når et niveau på over 160 dollar per tønde.

- Så kan forbrugerprisinflationen meget vel ende på et niveau omkring 4,5-5 pct. i år. Det er et hårdt scenarie, der vil sende regningen for energikrisen for den typiske familie op i et niveau på ca. 21.000 kr. Det vil selvsagt være et mærkbart økonomisk chok, der vil ramme privatforbruget herhjemme hårdt og sende væksten i dansk økonomi ned i et recessionslignende niveau, vurderer Tore Stramer.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,6
Baseret på 295 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig