Det har langt fra været en dans på roser for Novo Nordisk, siden ledelsesskiftet sidste år, hvor Lars Rebien Sørensen valgte at overtage ansvaret som bestyrelsesformand.
Tværtimod er aktien bare faldet og faldet siden tidligere topchef Lars Fruergaard Jørgensens exit og Mike Doustdars efterfølgende udnævnelse til topchef i august.
Oven i kom bestyrelsesrokaden i november, som gav Novo Nordisk Fondsens bestyrelsesformand, Lars Rebien Sørensen, endnu en kasket som formand for Novo Nordisk.
Torsdag flirtede Novo-aktien længe med det laveste niveau siden maj 2021, men stiger under generalforsamlingen med 1,8 pct. til 239,95 kr. Dagen inden Fruergaards exit lå Novo-aktien i 434,40 kr.
På spørgsmål fra Dansk Aktionærforenings formand, Mikael Bak, om, hvorvidt Novo Nordisks nuværende situation stadig er et resultat af beslutninger truffet før ledelsesændringerne, eller om det også skyldes beslutninger, der er truffet siden, understreger topchef Mike Doustdar, at Novo styres på den lange bane.
- Jeg har hentydet lidt til det. Jeg vil ikke ind i, hvad vi kunne have gjort bedre eller ej.
- Men jeg kan sige, at vi lærer utroligt hurtigt, og jeg er meget mere optimistisk i dag, end da jeg fik jobbet. Teamet arbejder utroligt hurtigt. I dag drøftes nogle af vores mangler i medier og af aktionærer. Jeg tvivler ikke på, at vi i morgen vil blive husket for, hvor hurtigt vi responderede på udfordringerne, lyder det fra Novo-chefen.
SKUFFENDE CAGRISEMA-DATA
Flere af de væsentlige nedture for Novo-aktien i det seneste halvandet år er blandt andet fulgt i kølvandet af resultater fra studier med vægttabskandidaten Cagrisema.
Så sent som i slutningen af februar havde Novo-aktien en decideret rædselsuge, hvor aktien faldt med samlet 21 pct., efter at Cagrisema viste sig ikke at at kunne hamle op med rivalen Eli Lillys markedsleder Zepbound.
Det vel at mærke i et studie, som Novo selv havde bekostet og taget initiativ til.
På generalforsamlingen spørger Mikael Bak også ind til, om Novo har lært noget, når det kommer til planlægningen af studierne.
- Det hurtige svar er ja. Dette er en industri med en meget langsigtet produktlivscyklus. Det vi gør i dag, vil du ikke se virkningen af det næste kvartal, eller kvartalet senere. Du vil se indvirkningen fra vores arbejde måske et par år henne ad vejen, siger Mike Doustdar.
Blandt andet har Novo tidligere peget på, at studiedesignet af sammenligningsstudiet kan have givet Lillys vægttabsmiddel en fordel. Studiet var et åbent studie, hvor læger og patienter vidste, hvilket vægttabsmiddel de tog. Og lægerne kendte i forvejen Lillys markedsledende vægttabsmiddel godt, hvilket kan have skabt bias.
Samtidig havde patienter og læger indflydelse på, hvilken dosis de valgte at tage. Og flere patienter nåede højeste dosis på Lillys vægttabsmiddel end på Novos Cagrisema.
- Hele området for svær overvægt har ændret mange menneskers opfattelse. Dette var ikke et sygdomsområde for få år siden. Novo skabte det, og det betyder også, at Novo har begået sine fejl ved ikke at vide præcist, hvad patienterne ønsker, og hvordan markedet virker. Og lige så meget, som jeg synes, at der lå fantastisk gode intentioner bag studiedesignet, så var viden dengang for tre til fire år siden meget anderledes end i dag. Vores job er, at lære af det, og sikre, at vi ikke gentager de samme fejl, siger Mike Doustdar.
.\\˙ MarketWire