11. mar. 2026 kl. 07:53
35 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/åbning: Rentehop - fokus på Mellemsøsten, ECB og inflation

Obligationer/åbning: Rentehop - fokus på Mellemsøsten, ECB og inflation

Det danske obligationsmarked åbner onsdag højere og væk er tirsdagens rentefald. Det er fortsat situationen i Mellemøsten og olieprisudviklingen, der styrer udviklingen. Dagens vigtigste nøgletal er inflationen i USA for februar.

Ved åbningen ligger renten på den toneangivende tiårige danske statsobligation 5 basispoint højere i 2,75 pct. efter tirsdag at være faldet 5 basispoint.

ECB ÅBNER FOR RENTEHOP

En renteforhøjelse fra Den Europæiske Centralbank, ECB, kan være tættere på, end det ellers har været ventet.

Det er meldingen fra ECB's slovakiske styrelsesrådsmedlem, Peter Kazimir, der dog i samme ombæring mere eller mindre udelukker et løft i april eller juni.

- For nuværende er vi nødt til at forholde os rolige, siger han i et interview med Bloomberg News.

Han tilføjer dog, at en "reaktion fra ECB potentielt er tættere på, end mange personer tror".

OLIEPRISEN I VOLDSOMT FALD

Det Internationale Energiagentur, IEA, foreslår den største frigivelse af oliereserver nogensinde i et forsøg på at få oliepriserne, der er steget kraftigt på grund af situationen i Mellemøsten, til at falde. Det skriver The Wall Street Journal med henvisning til unavngivne kilder.

Frigivelsen vil være større end de 182 mio. tønder olie, som IEA-medlemslandene frigav i 2022, da Rusland invaderede Ukraine.

Den europæiske referenceolie Brent faldt over 11 pct. tirsdag, men stiger knap 1 pct. onsdag morgen.

UÆNDRET USA-INFLATION I VENTE

Den amerikanske inflation for februar, der lander kl. 13.30, ventes ifølge estimater offentliggjort af Bloomberg ventes at være uændret på 2,4 pct. som i januar. Det samme er tilfældet for kerneinflationen, der ventes at lande uændret på 2,5 pct.

Inflationen kom i januar tilbage til niveauet fra før Trump præsenterede de høje toldsatser i april 2025.

- På overfladen kan det derfor se ud, som om tolden slet ikke har løftet inflationen. Det er dog en sandhed med modifikationer, konstaterer Kristina Maria Sørensen, der analytiker i Sydbank i en morgen kommentar.

Det skyldes, at et fald i serviceinflationen har været en væsentlig årsag til, at den samlede inflation er faldet på det seneste.

Sydbank vurderer, at hvis serviceinflationen ikke var faldet så markant de seneste par år, ville den samlede inflation have været betydeligt højere.

Det ville have fået den amerikanske centralbank til at afholde sig fra at sænke renten i samme omfang, som den har gjort.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,7
Baseret på 201 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig