De amerikanske aktier faldt tungt tirsdag på baggrund af salgspres inden for chipaktierne.
Med fremgang inden for sundhed og finans lykkedes det dog Dow Jones-indekset at holde skindet på næsen.
Olieprisen fortsatte samtidig sit tilbagetog i takt med, at forhandlingerne om en mere varig fred, udover aftalen om to måneders våbenhvile, mellem Iran og USA skrider frem.
Sideløbende tikkede markedsrenterne nedad efter de senere dages stigninger i kølvandet af et mere høgeagtigt signal om en mulig renteforhøjelse i år fra USA's centralbank sidste onsdag.
Det brede S&P 500-indeks dykkede tirsdag 1,4 pct., mens Nasdaq tabte 2,2 pct. De to indeks var dog i den helt tidlige handel tirsdag i minus med henholdsvis 1,7 og 2,5 pct.
Dow Jones var omvendt flere gange let i plus, men endte med et minus på 0,1 pct.
- Det er lidt den samme udvikling, vi så mandag. Der er en usikkerhed, som sniger sig ind. Momentummet opad fortsætter ikke, og så tages der gevinster inden for chips hjem i stedet, kommenterer investeringsstrateg Lars Skovgaard Andersen fra Danske Bank.
- Alphabet mistede en vigtig nøgleperson inden for kunstig intelligens mandag, og det pressede aktien. Samtidig var der historien om, at SpaceX skal hente penge. Det burde ikke overraske, men hvis Alphabet er afhængig af en person, hvad er SpaceX så? Og det rejser spørgsmålet, om andre også muligvis skal hente friske penge.
CHIP SENDES I GULVET
I tirsdagens S&P 500 var det især it-aktierne, som droppede med et minus på 3,7 pct. Nedenunder overfladen pegede det dog hver sin vej med et plus på 1,0 pct. til software og en nedtur på 6,2 pct. til chipaktierne, der jo ellers er de helt store vindere det senere år på grund af behovet for computerkraft og hukommelse til udbygningen af kunstig intelligens.
Fokus var i den forbindelse særligt på Micron Technology, der frem til mandag her i 2026 var steget med næsten 300 pct. og nu er mere værd end Novo-konkurrenten Eli Lilly, og som onsdag efter lukketid kommer med et meget imødeset regnskab for sit tredje kvartal.
- Micron kommer med regnskab onsdag. Så tages der lidt ekstra gevinst. Jeg ser dog intet fundamentalt ændret, siger Danske Banks Lars Skovgaard Andersen.
Tirsdag førte hukommelsesproducenten da også an i udsalget inden for halvledere med et kursfald på 13,2 pct.
Chipkæmpen Nvidia tyngede samtidig med et minus på 4,1 pct., mens Broadcom tabte 3,1 pct. Desuden var der tilbagegang til AMD på 5,8 pct., mens Intel mistede 6,1 pct.
Ligeledes inden for it var der tilbagegang til Apple på 0,9 pct., mens Microsoft omvendt vandt 1,8 pct.
Blandt vækstsektorerne var der tirsdag også minus til cyklisk forbrug på 0,9 pct., hvor Tesla dykkede 5,8 pct., men Amazon dog vandt 0,6 pct., og i kommunikationsservice, som mistede 0,3 pct., blev Alphabet presset tilbage med 1,0 pct., mens Meta Platforms nøjedes med et minus på 0,3 pct.
NEDTUR FOR VESTAS-KONKURRENT
SpaceX er endnu ikke en del af hovedindekset i USA, men tilhører stadigvæk sektoren for kommunikationsservice, og rumaktien vendte tirsdag et indledende minus, hvor den faktisk var under den første handelskurs fra børsnoteringen forrige fredag, til et plus på 1,0 pct. Mandag dykkede aktien 16,4 pct.
Industri var tirsdag dog også ramt af salgspres med et minus på 2,0 pct. Her tyngede Caterpillar med et fald på 3,7 pct. Vestas-konkurrenten GE Vernova tabte desuden hele 8,2 pct. på baggrund af olieprisens fortsatte tilbagegang. Ligesom Vestas var tirsdagens mest faldende i C25 med et tab på 4,8 pct.
Bedste sektor i tirsdagens negative marked var i sagens natur den defensive dagligvaresektor med et løft på 1,8 pct. Her steg dagligvarekæmperne Walmart og Costco med 1,9 og 0,7 pct., mens Procter & Gamble vandt 2,2 pct.
.\\˙ MarketWire