Jagten på det størst mulige vægttab stemmer ikke nødvendigvis overens med patienternes ønsker - hverken nu eller i fremtiden.
I hvert fald hvis man spørger hos Zealand Pharma.
Siden vægttabsmidlernes fremtog med lanceringen af GLP-1-midler som Novo Nordisks Wegovy og Eli Lillys Zepbound har fokus kun været på én ting: Hvem kan levere det største vægttab?
Men det er brugerne slet ikke så interesserede i, påpeger Zealand Pharmas administrerende direktør, Adam Steensberg, over for MarketWire i forbindelse med selskabets regnskab for første kvartal.
I stedet oplever direktøren, at et mildt vægttabsforløb uden større bivirkninger står højt på patienternes ønskeseddel - og det er noget, som lægemiddelkandidaten petrelintid, der udvikles sammen med schweiziske Roche, kan levere.
Men aktiemarkedet lader bare ikke til at dele den betragtning. Da Zealand Pharma i marts præsenterede studiedata med petrelintid, blev et vægttab på knap 11 pct. modtaget med det største fald for et selskab i C25 nogensinde - en nedtur på 36,4 pct.
STØRST ER IKKE ALTID BEDST
Størst er bare ikke altid bedst, fastholder Adam Steensberg, der snart ser markedet skifte fokus mod tolerabilitet og kvaliteten af vægttabet. Flere studiedata skal understøtte udviklingen.
- Vi er ikke i tvivl om, at hvis du kigger bagud de seneste år, har slaget været om, hvem der får det stærkeste vægttab. Meget, meget snart kommer det til at dreje sig om, hvem der for det første kan levere det mest tolerable lægemiddel, og for det andet hvem der kan levere det bedste kvalitetsvægttab, siger direktøren.
Med en markedsværdi, der op til regnskabet for første kvartal lå på 23 mia. kr., tilskriver markedet øjensynligt ikke porteføljen samme værdi. I første kvartal udgjorde Zealand Pharmas kapitalbeholdning 14,5 mia. kr.
Forsimplet vil det sige, at markedet tillægger Zealands andel af produktporteføljen en værdi på omkring 8,5 mia. kr.
FASE 3-DATA SKAL UNDERBYGGE POINTEN
I Zealand Pharma skal flere data om kvalitetsvægttabet hjælpe med at overbevise markedet om, at vægttab er andet end store tal og GLP-1-midler.
- Man er nødt til på et tidspunkt at acceptere, at patienterne og lægerne ikke har brug for noget, der kan lidt mere af det samme. Der er en grænse for, hvor meget mere af det samme, og det, der minder om, siger Adam Steensberg.
- Der er brug for alternativer, og hvis du driver alternativer som petrelintid frem, som har den profil, hvis man kigger historisk på andre sygdomsområder, er det midler som det, der kommer ind og bliver førstevalgspræparater før dem, der er mere besværlige at være på, fortsætter han.
Zealand Pharma indleder i andet halvår af 2026 sit fase 3-studie med petrelintid sammen med partneren Roche. Studiet ventes at vise et stærkere vægttab end i fase 2-studiet, imens den stærke bivirkningsprofil ventes understreget.
Partnerskabsaftalen med Roche, der blev indgået i foråret sidste år, tilsiger 50/50-deling af både omkostninger og overskud mellem de to parter.
.\\˙ MarketWire