25. mar. 2026 kl. 14:03
39 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Bank of America ser olieprisen i et høgeagtigt interval

Bank of America ser olieprisen i et høgeagtigt interval

Et moderat oliechok kan give den amerikanske centralbank manøvrerum til at hæve renten.

Det vurderer børshuset Bank of America et i analysenotat.

- Vi mener, at olieprisen er i et høgeagtigt interval for nuværende, skriver analytikere fra Bank of America, der vurderer, at centralbanken vil være mere bekymret for inflationen end arbejdsmarkedet.

Det høgeagtige interval, der ses give centralbanken mulighed for at hæve renten, ligger ifølge analytikerne på 80-100 dollar per tønde.

Det er dog ikke helt lige til at skønne sig frem til den amerikanske centralbanks handlingsplan, efter at olieprisen er skudt kraftigt i vejret siden udbruddet af Iran-krigen.

Det skyldes centralbankens dobbeltmandat, hvor den både skal sørge for prisstabilitet samt maksimal beskæftigelse.

Bank of America vurderer, at de nedadrettede risici for arbejdsmarkedet vil blive øget ikke-linært med størrelsen af chokket, mens risici for inflationen bør stige i første omgang, men så falde tilbage, hvis chokket er stort nok til at reducere efterspørgslen.

- Hvis konflikten finder en hurtig løsning, kan olieprisen falde betydeligt, hvilket kan tillade centralbanken igen at hælde til den dueagtige side, skriver Bank of America.

Bliver chokket stort, kan det ramme væksten og gøre den amerikanske centralbank endnu mere dueagtig, men på det nuværende niveau for olieprisen, er den primære risiko ifølge analytikerne forbundet med tiltagende inflation.

Onsdag dykker oliepriserne med cirka 5 pct. målt på både den europæiske referenceolie, Brent, samt den amerikanske, WTI, der koster henholdsvis 99,61 dollar per tønde og 88,08 dollar per tønde.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,6
Baseret på 216 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig