Regnskaberne var atter i fokus på det europæiske aktiemarked fredag, hvor bilkoncernen Stellantis fik en på lampen for sin fejlslagne elbilstrategi.
Omvendt blev norske Kongsberg sendt i vejret efter sit regnskab, der vidnede om stor efterspørgsel på forsvarsgrej.
Samlet blev det en ganske positiv dag på det europæiske aktiemarked, hvor det brede Stoxx 600 gik frem med 0,9 pct.
Dermed blev det til plusser på fire ud af de fem handelsdage i ugens løb, hvilket står i kontrast til både USA og Asien, hvor de teknologitunge markeder var under hårdt pres i løbet af ugen.
- Europa er langt mindre eksponeret over for teknologi end USA, så det giver mening, at det klarer sig bedre i øjeblikket, siger Laurent Lamagnere, vicedirektør hos Alphavalue i Paris, ifølge Bloomberg News.
Den multinationale bilkoncern Stellantis fik gedigne tæv med et minus på 25,2 pct., da koncernen varslede et ventet tab på 22 mia. euro efter at have "overvurderet tempoet" i sin elbilstrategi.
Nedskrivningerne på 22 mia. euro omfatter 6,5 mia. euro i kontante betalinger, hovedsageligt til kompensation af leverandører, der ventes at blive betalt over de næste fire år, skriver Bloomberg News.
Stellantis ejer blandt andet bilmærker som Fiat, Alfa Romeo, Peugeot, Citroën og Opel.
I den sjove ende af Stoxx 600 endte det norske forsvarsselskab Kongsberg Gruppen som den klare vinder med et plus på 15,6 pct.
Det fulgte en bedre end ventet afslutning på 2025, som overgik forventningerne på "alle parametre", vurderede Morgan Stanley.
- Den vigtigste drivkraft er fortsat forsvars- og rumfartsdivisionerne med en meget stærk efterspørgsel efter missiler og luftforsvarssystemer, lyder det fra analytiker Marie-Ange Riggio ifølge Bloomberg News.
.\\˙ MarketWire