Det blev fredag til endnu en lukkerekord for de europæiske aktier, der dermed afslutter februar i plus, hvilket er ottende måned i streg med stigninger.
Udviklingen blev i ugens løb understøttet af en række regnskaber, herunder fra den britiske bank HSBC, der onsdag sendte positive strømninger gennem banksektoren trods bekymringer om told og AI, der har været i rampelyset i ugens løb.
Samlet endte det brede fælleseuropæiske Stoxx 600-indeks med en stigning på 0,1 pct. til 634,04., hvilket er en tangering af onsdagens lukkerekord i 633,18.
Usikkerhed om AI har været februars store fokus, da bekymringer om at nye AI-værktøjer kan forstyrre traditionelle selskaber og deres overskud, skriver Reuters.
Samtidig har toldusikkerhed omkring USA præget i kølvandet af at den amerikanske præsident, Donald Trump, har indført en ny global told.
Blandt enkeltaktierne i fokus fredag var det ungarske lavprisflyselskab Wizz Air Holdings, der faldt 8,7 pct. til 1220 pence på børsen i London, efter at selskabets storaktionær solgte en større aktiepost.
Ifølge Bloomberg News har den amerikanske kapitalfond Indigo Partners solgt 10 mio. aktier i Wizz til kurs 1250 pence. Det svarer til en ejerandel på 9,7 pct.
Efter salget har Indigo Partners en ejerandel på 14,2 pct. tilbage.
Omvendt steg det spanske energi- og forsyningsselskab Acciona til tops med en stigning på 12,4 pct., efter at selskabet har aflagt et bedre end ventet årsregnskab.
.\\˙ MarketWire