Medicinalselskaberne Abbvie, Bristol-Myers Squibb, Gilead og Merck er blandt medicinalvirksomheder, som fredag ventes at annoncere adskillige aftaler med Trump-administrationen om lavere priser på medicin.
Det skriver Reuters.
Også de schweiziske medicinalkæmper Novartis og Roche skal være på vej med aftaler, skrev Bloomberg News onsdag. Her rapporterede også branchemediet Endpoints News på baggrund af anonyme kilder, at der er nye aftaler på vej som led i Trump-administrationens pres på branchen for at sælge sin medicin til priser på niveau med resten af verden.
Der er tale om aftaler som led i administrationens nye program ved navn "most favored nation", som både Novo Nordisk og Eli Lilly tilsluttede sig i november.
Også Pfizer, Astrazeneca og EMD Serono har tidligere lavet aftaler med Trump-administrationen.
Trump sendte i juli breve til 17 medicinalvirksomheders topchefer for at presse på for aftalerne, som ud over store rabatter på specifikke lægemidler også har givet selskaber, herunder Novo, adgang til toldfrihed i tre år.
.\\˙ MarketWire