Vestas tog teten blandt de danske eliteaktier onsdag, efter at der tikkede amerikanske ordrer ind for samlet 505 MW.
Også NKT og Rockwool gjorde en særdeles god figur i C25-indekset, hvor der generelt var glimrende stemning på stigende forventninger om snarlig forsoning i Mellemøsten.
Samlet blev det et plus til C25-indekset på 0,7 pct. til 1642,19, hvor 19 af aktierne endte i plus. Sværvægterne Novo Nordisk, DSV og Mærsk endte som modvægt nær bunden.
- Der er god stemning, og igen skal vi jo kigge på det, der sker omkring Mellemøsten, siger Martin Munk, senioraktierådgiver i Jyske Bank, til MarketWire.
Det var blandt andet meldinger om, at USA har sendt en plan med 15 punkter til Teheran, som skal danne grundlag for fredsforhandlinger.
Det sendte olieprisen på retræte og dæmpede for en stund den ellers kraftigt opblussede frygt for inflation og nedgang i økonomien.
- Så der er flere ting, som giver optimisme til aktiemarkedet. Der er sådan set ikke noget helt konkret endnu på bordet, men vi får nogle meldinger, som godt kunne tegne til noget positivt, siger Martin Munk videre.
VESTAS SIKREDE SIG FLERE AMERIKANSKE ORDRER
Hos Vestas landede der onsdag flere amerikanske ordrer på samlet 505 MW. Og det vidner om, at der stadig er gang i markedet for landvindmøller i USA, selv om præsidenten hedder Donald Trump og er udtalt modstander af vindenergi.
- I et første kvartal, hvor der er meget langt mellem de store landvindordrer, så er det et meget vigtigt signal at sende til investorerne, at der stadigvæk er saft i det amerikanske marked, siger Jacob Pedersen, AL Sydbanks aktieanalysechef, til MarketWire.
Vestas-aktien var i forvejen godt kørende, inden ordrerne blev meldt ud, men aktien fik et ekstra rygstød og endte med et plus på 6 pct. til 166,10 kr. i toppen af C25.
Energikollegaen Ørsted steg desuden 3,5 pct. til 145,10 kr.
NKT kunne notere sig et plus på 4,8 pct. til 804,50 kr., uden at der egentlig lå store selskabsspecifikke nyheder til grund. Rockwool steg 3,9 pct. til 178,82 kr.
NOVONESIS FIK DOBBELT OPGRADERING AF CITIGROUP
Og så kom Novonesis i kridthuset hos storbanken Citi, der vendte rundt på en tallerken i forhold til enzym- og ingrediensproducenten og hævede sin anbefaling direkte til "køb" mod tidligere "sælg".
Kursmålet blev samtidig hævet til 415 kr. fra 380 kr.
Novonesis steg 2,3 pct. til 366,80 kr.
Pandora endte som bundprop i C25-indekset. For mens aktierne blev løftet over en bred kam, fik sølvprisen også et hak op, og Pandora faldt på det bagtæppe med 4,4 pct. til 459,70 kr.
DSV faldt tungt kort før middag, og ved lukketid havde aktien tabt 3,4 pct. til 1495 kr., uden at der tilsyneladende lå store nyheder til grund.
Hos AL Sydbank noterede senioranalytiker Mikkel Emil Jensen dog, at øvrige aktier i logistiksektoren faldt i samme tidsrum, selv om bevægelsen var noget mere udtalt hos DSV.
A.P. Møller-Mærsk blev også ramt, men B-aktien tabte mere beskedne 0,6 pct. til 16.760 kr. Mærsk var desuden holdt nede af den mulige opblødning af konflikten i Mellemøsten, hvor en genåbning af Hormuzstrædet kan betyde faldende fragtrater globalt.
NOVO VISTE GODE TAKTER I KINESISK DIABETESSTUDIE
Novo Nordisk fik også opmærksomhed, da medicinalselskabet i et kinesisk fase 2-studie viste gode takter med lægemiddelkandidaten UBT251 i behandling af type 2-diabetes.
Alligevel faldt Novo 0,9 pct. til 235,80 kr.
Uden for C25-indekset bliver det et farvel til DFDS-topchefen, Torben Carlsen, som i midten af april går af.
DFDS faldt onsdag med 4,5 pct. til 100,30 kr.
Og så vandt Chemometec noget af det tabte tilbage, efter at aktien fik en syngende lussing på knap 40 pct. tirsdag på baggrund af en nedjustering af forventningerne.
Chemometec steg 18,5 pct. til 280,60 kr.
.\\˙ MarketWire