Demant blev den helt store taber på det danske aktiemarked tirsdag, efter at høreapparatkoncernen gjorde status for 2025 og samtidig skuffede med forventningerne til 2026.
Stigende sølvpriser gjorde samtidig ondt på Pandora-aktien, mens Bavarian nød godt af en positiv analyse og FLSmidth steg sammen med andre minerelaterede selskaber i Europa.
Der var stigninger i 12 og fald i 13 af aktierne i C25, som samlet faldt 0,4 pct. til 1923,16.
- Der er gang i regnskabssæsonen nu på alvor. Det startede i dag, og så bliver det helt vildt her de kommende dage. Det er det, der herhjemme nok fylder mest.
- Der er dog fortsat fokus på metalprisernes udvikling. Priserne på sølv, guld og kobber flyver stadigvæk rundt. Det påvirker stadigvæk nogle sektorer på godt og ondt, siger senioraktierådgiver Martin Munk fra Jyske Bank til MarketWire.
Herhjemme afleverede Demant og Netcompany årsregnskab som opvarmning til de næste to dages hele ni C25-regnskaber, herunder Novo Nordisks regnskab onsdag morgen.
PROGNOSE FRA DEMANT SKUFFER
Demant skuffede i sit regnskab med prognosen for 2026, hvor høreapparatselskabet venter en organisk vækst på 3-6 pct. samt et driftsresultat før renter og skat (EBIT) - frasorteret særlige poster - på 4100-4500 mio. kr.
Analytikerne havde inden regnskabet ventet en organisk vækst på 5,0 pct. samt et rapporteret driftsresultat før renter og skat (EBIT) på 4532 mio. kr.
Demant lancerede desuden et spareprogram, der koster 200 mio. kr. at gennemføre, og som skal bidrage med årlige besparelser på omkring 500 mio. kr. fra 2028.
- Demant kommer egentlig godt i land for 2025, bedre end ventet faktisk, men det er guidance for 2026, der skuffer markedet. Tager man midtpunktet af indtjeningsprognosen, skal analytikerestimaterne ned 7-8 pct.
- De melder formentlig også forsigtigt ud qua det, det har været igennem i 2025 med nogle svære markedsvilkår. Så der er selvfølgelig nok også noget konservatisme, og det tror jeg også, at markedet havde forventet ville komme. Men det er mere forsigtigt, end vi havde ventet, siger Martin Munk.
Demant-aktien endte 10,8 pct. lavere i 198,50 kr., og det smittede også af på rivalen GN, som faldt 4,2 pct. til 107,45 kr. forud for sit årsregnskab torsdag.
REGNSKAB FRA NETCOMPANY MODTAGET POSITIVT
Investorerne var mere begejstrede for regnskabet fra Netcompany, som da også præsterede en stærkere udvikling i fjerde kvartal end ventet.
It-selskabet venter i 2026 en omsætningsvækst på 15-20 pct. samt en justeret EBITDA-margin på 15-18 pct. målt i faste valutakurser inklusive opkøbte SDC, der indgår i regnskabet under Netcompany Banking Services.
- Netcompany kommer med pæne tal for afslutningen på 2025. Guidance er også inden for skiven, om end konsensus ligger oppe i den høje ende af deres marginguidance. Jeg tror, at analytikerne nok vælger at blive deroppe og tænker også, at det er et lidt forsigtigt udspil fra selskabet - i hvert fald bunden af deres guidance, siger Martin Munk.
Investorerne kvitterede for regnskabet med et plus på 4,6 pct. til 352,80 kr.
Tilbage blandt C25-aktierne toppede FLSmidth med en stigning på 3,9 pct. til 558 kr., efter at metalpriserne tirsdag steg kraftigt igen efter de foregående dages kraftige fald. Det smittede positivt af på aktier med eksponering til mineindustrien - herunder altså FLSmidth.
Bavarian Nordic lå også med helt fremme med et plus på 3,2 pct. til 197,75 kr. efter at amerikanske Jefferies indledte dækning af vaccineaktien med "køb" med et kursmål på 275 kr.
Omvendt var stigende sølvpriser skidt for Pandora, som faldt 9,3 pct. til 504,20 kr. Pandora fik desuden sænket anbefalingen til "hold" fra "køb" og kursmålet til 530 kr. fra 850 kr. hos det amerikanske børshus Jefferies.
FLERE NYHEDER OM ØRSTED
Ørsted indgik aftale med Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) om salg af sin europæiske onshore-vindforretning for 1,44 mia. euro, eller hvad der svarer til 10,7 mia. kr.
Mandag aften fik Ørsted desuden rettens ord for, at det danske energiselskab kan genoptage arbejdet på sit amerikanske havvindprojekt Sunrise Wind.
Ørsted fik derudover skåret sin anbefaling til "hold" fra "køb" af Nordea.
Energiaktien faldt med 0,5 pct. til 142,80 kr.
Derimod steg Jyske Bank 1,4 pct. til rekordkursen 952,50 kr., efter at analytikerne hos Danske Bank har hævet kursmålet for aktien til 1030 kr. fra 835 kr. og gentaget anbefalingen "køb".
.\\˙ MarketWire