Alm. Brand Group har slået sine egne forventninger til 2025. Det fremgår af en tidlig opdatering fra forsikringskoncernen op til årsregnskabet, der offentliggøres den 29. januar.
Forsikringsresultatet landede på 1,91 mia. kr., og overgik dermed målsætningen, der blev sat i starten af den forgangne strategiperiode om et forsikringsresultat på 1,85 mia. kr.
Combined ratio, der er et mål for, hvor meget erstatning og omkostninger, udgør af forsikringsindtægterne lande på 83,7. Og investeringsresultatet blev 0,34 mia. kr. mod estimeret cirka 300 mio. kr. ved offentliggørelsen af regnskabet for tredje kvartal.
- Resultatet for 2025 sætter et meget tilfredsstillende punktum for sammenlægningen af Alm. Brand og Codan og en strategiperiode, hvor vi har overgået alle vores finansielle målsætninger. Og det i en tid præget af usikkerhed på mange fronter, siger Rasmus Werner Nielsen, topchef i Alm. Brand Group, ifølge en meddelelse.
Bestyrelsen planlægger et udbytte på 0,66 kr. per aktie i Alm. Brand Group svarende til 0,9 mia. kr. Desuden varsles et tilbagekøbsprogram for egne aktier på 1,5 mia. kr., hvoraf 1 mia. kr. betegnes som ekstraordinært.
PRÆSENTERER 2026-PROGNOSE
For 2026 spiller Alm. Brand Group ud med en prognose om et forsikringsresultat på 1,65-1,85 mia. kr. opgjort før afløbsgevinster eller tab.
Omkostningsprocenten ventes at blive cirka 17, og combined ratio ventes at lande i intervallet 84,5-86,5 opgjort før afløb. De offentliggjorte tal for 2025 er inklusive afløb.
Investeringsresultatet venter Alm. Brand Group lander i niveauet 200 mio. kr. i år.
På børsen handles aktien onsdag formiddag 0,6 pct. højere i 18,34 kr.
.\\˙ MarketWire