Mere forudsigelighed om udbygningen af fremtidens havvind i Nordsøen er mandag med til at sende Vestas-aktien til vejrs, mens Ørsted også ligger pænt i plus.
Sådan lyder det fra Jakob Pedersen, aktieanalysechef i AL Sydbank.
For den nye aftale mellem Danmark og ni andre europæiske lande om massiv udbygning af havvind i Nordsøen sætter nemlig mere stabile rammer for udbygningen, hvilket er gode nyheder for de danske selskaber, vurderer han.
- Aftalen viser på mange måder, at man har lært af det, der er gået galt i havvindindustrien de seneste år. Man begynder at gøre ambitionerne mere konkrete, og det er vigtigt, fordi det giver sigtbarhed for selskaberne, siger han til MarketWire.
Aftalen lægger op til en koordineret udbygning af havvind i Europa mellem 2031 og 2040 ved at udstikke en kurs med op til 15 gigawatt installeret kapacitet om året i Europa - noget, som industrien har efterlyst.
- Der er ikke nogen, der gider at opbygge produktionskapacitet til et boom-marked, hvis der ikke er noget at lave året efter. En mere stabil og koordineret vækstbane er rigtig godt nyt for de virksomheder, der skal investere i det her, siger Jakob Pedersen.
VESTAS I MARKANT KURSSTIGNING
Aftalen kan desuden blive særlig gunstig for Vestas, hvis altså de europæiske politikere beslutter at holde kinesiske leverandører ude af den kritiske energi-infrastruktur.
- Hvis man afviser kinesisk energi-infrastruktur, er det svært at få øje på mange andre end Vestas og Siemens Gamesa, som kan levere havvindmøllerne i Europa, siger Jakob Pedersen.
Blandt europæiske politikere og i branchen har der gennem årene været udtrykt bekymringer om kinesiskproducerede vindmøller, herunder risikoen for, at de kunne udnyttes til spionage, eller at kinesiske myndigheder på en eller anden måde kunne få indflydelse over dem, når de er i drift.
Samtidig har der været diskussioner om, at kinesiske producenter muligvis modtager statsstøtte, som gør dem i stand til at underbyde europæiske udviklere.
Alt sammen er faktorer, der kan få europæiske politikere til at udelukke kinesiske leverandører fra kritisk energi-infrastruktur.
Vestas-aktien stiger 5,2 pct. mandag eftermiddag til 188,65 kr.
ØRSTED TOPCHEF I HOPLA
Kort efter nyheden om aftalen landede, gjorde Ørsteds topchef, Rasmus Errboe, det klart, at den danske energigigant ønsker at være en del af udbygningen i Europa.
Men selvom topchefen har ambitioner om det, så er selskabets aktuelt begrænset af, hvor meget kapital man har til rådighed til nye investeringer, understreger Jakob Pedersen.
- Ørsted er lige nu i en situation, hvor der ikke er penge i kassen til mere end det, man har gang i. Men den situation kommer man ud af på sigt, og i Ørsteds egen pressemeddelelse giver man en meget klar indikation af, at man vil være aktiv, siger han og fortsætter:
- Det her ligner en aftale, som kan blive det næste vækstafsæt for Ørsted, fordi der bliver et marked, som man nu får bedre sigtbarhed på.
Ørsted bliver desuden også sendt op af handlerne med 1,5 pct. til 139,80 kr.
.\\˙ MarketWire