21. apr. 2026 kl. 07:23
120 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Carlsberg/AL Sydbank: Udvidet samarbejde med Pepsi er positivt men kræver tålmodighed

Carlsberg/AL Sydbank: Udvidet samarbejde med Pepsi er positivt men kræver tålmodighed

Carlsbergs udvidelse af samarbejdet med Pepsico er positivt nyt, men det kræver tålmodighed fra investorerne.

Samtidig er det bestemt heller ikke sikkert, at det er den sidste udvidelse af aftalerne med Pepsico, lyder vurderingen fra Mikkel Emil Jensen, der er senioranalytiker hos AL Sydbank, i kølvandet af mandagens nyhed om at Carlsberg overtager produktionen, salg og distribution af Pepsico-drikkevarer i Danmark, Finland og Baltikum fra 1. januar 2029.

- Det er positivt, udtaler Mikkel Emil Jensen til MarketWire og tilføjer, at det er blandt de kommercielle synergier og følgevirkninger af overtagelsen af læskedrikforretningen Britvic, hvor man fik et markant stærkere samarbejde med Pepsico.

- Et samarbejde, man gradvist har planlagt at udvide, hvilket fortsætter i dag.

Senioranalytikeren noterer dog, at selv om nyheden er positivt nyt, kræver det en del tålmodighed fra investorerne.

- Desværre kræver det med investorernes øjne en smule tålmodighed, før man ser effekterne af det, da det først starter den 1. januar 2029. Men det viser styrken i det stærke samarbejde med Pepsico, som Carlsberg gradvist udvider på allerede eksisterende markeder. Så det er noget, der er til stærk gavn inden for deres vækst inden for softdrinks, udtaler Mikkel Emil Jensen.

I samme ombæring udtaler senioranalytikeren, at selv om udvidelsen til dels var ventet, ændrer det ikke på, at det er positivt, at Carlsberg lykkedes med at udvide samarbejdet med Pepsico.

- Jeg tror godt, at der kan være noget medvind fra det her partnerskab. Selv om det er et stykke ude i fremtiden, før vi ser effekterne af det, så kan det give en god start på 2030'erne inden for læskedrikke.

Af meddelelsen fremgår det yderligere, at Carlsbergs aftaler med Coca-Cola i Danmark og Finland vil fortsætte frem til afslutningen af 2028, hvortil Mikkel Emil Jensen tilføjer, at det ikke betyder, at man ikke andre steder kan have aftaler med Coca-Cola.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,6
Baseret på 250 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig