28. aug. 2026 kl. 15:37
44 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

ECB's Dolenc ser gode argumenter for en renteforhøjelse i september

ECB's Dolenc ser gode argumenter for en renteforhøjelse i september

Der er gode grunde til, at Den Europæiske Centralbank, ECB, bør hæve renten på det kommende møde september.

Sådan lyder vurderingen fra Primoz Dolenc, som er centralbankdirektør i Slovenien og medlem af ECB's styrelsesråd, skriver Bloomberg News.

- Argumenterne er der for en forhøjelse i september for at værne om vores inflationsmål. Med de nye data, der kommer ind, kan vi se, at inflationssituationen ikke løser sig selv, siger Dolenc i et interview ved Jackson Hole-topmødet i USA fredag.

Han lægger vægt på, at den økonomiske vækst i den seneste tid har overgået forventningerne, og samtidig ligger energipriserne fortsat højt grundet krigen i Mellemøsten.

Øvrige ECB-chefer som Isabel Schnabel og Martins Kazaks har luftet lignende tanker, og i markedet ventes det også i høj grad, at septembermødet kaster en renteforhøjelse af sig.

Ifølge Bloomberg News indregner handlerne fredag 96,8 pct. sandsynlighed for en renteforhøjelse på det kommende møde.

Dermed kan der meget vel være endnu en stramning af pengepolitikken på vej, efter at styrelsesrådet i juni valgte at løfte renten.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,3
Baseret på 566 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig