Et forfejlet studie fra Novo Nordisk sendte aktien ud i en stor nedtur, og med ned røg også det danske eliteindeks C25, som ellers havde startet dagen med positive takter.
Rockwool var dagens positive indspark, efter at der tikkede opløftende regnskabsnyt ind fra den franske rival Saint-Gobain, men Novos nedtur dominerede C25-indekset, hvor facit ved lukketid lød på et minus på 1,4 pct. til 1841,22.
For Novo lød lussingen på et minus på 7,4 pct. til 306,50 kr. efter det nedslående studie med lægemiddelkandidaten ziltivekimab mod alvorlige hjerte-kar-hændelser.
I fase 3-studiet Zeus formåede ziltivekimab nemlig ikke at nedbringe risikoen for alvorlige hjerte-kar-hændelser sammenlignet med placebo.
Aktien i Novo var i en overgang i minus med over 10 pct. Det skyldtes dog i mindre grad selve studiet og snarere uro omkring medicinalgigantens pipeline og den patentkløft, der nærmer sig med patentudløbet for semaglutid, lød det fra senioranalytiker Søren Løntoft Hansen fra AL Sydbank til MarketWire.
- Novo er meget afhængig af semaglutid, der på et tidspunkt løber af patent. Der er mange pipelineaktiver, der er større forventninger til end ziltivekimab, men ikke desto mindre sætter det spot på pipelinen - en skuffelse, der måske fremhæver, at man i Novo Nordisk for nu er afhængig af semaglutid, forklarer han videre til MarketWire.
ROCKWOOL FIK GODT REGNSKABSNYT FRA FRANSK RIVAL
Rockwool endte med et plus på 3 pct. til 207,80 kr., efter at den franske byggematerialekæmpe Saint-Gobain torsdag efter børslukning aflagde regnskab for andet kvartal.
Regnskabet viser, at selskabet fik vendt en negativ udvikling for væksten i både Europa samt Nord- og Sydamerika.
Samlet betød det en vækst i det sammenlignelige salg på 3,5 pct. - mere end det dobbelte af analytikernes forventninger på 1,68 pct. ifølge Bloomberg News.
Med i toppen var også Pandora, som kunne se sølvprisen falde støt i løbet af dagen.
Smykkeaktien steg 2 pct. til 812 kr.
Der var også nyt til Demant og GN fra den italienske høreapparatforhandler Amplifon, der leverede den højeste organiske vækst i to år.
Selskabet, der i marts annoncerede opkøbet af GN's høreapparatforretning for en pris af 17 mia. kr., leverede en organisk vækst på 4,7 pct. i andet kvartal, hvilket er over selskabets egenindsamlede analytikerkonsensus på 3,7 pct. Tredje kvartal er startet godt, og momentummet ses fortsætte i tredje kvartal, fortæller selskabet.
GN steg 1,8 pct. til 97,70 kr, mens Demant bakkede 1,6 pct. til 281 kr.
Sideløbende kunne A.P. Møller-Mærsk fredag morgen se SCFI-fragtrateindekset stige med 4,7 pct. til 3205,97 point.
Dermed er raterne igen vendt rundt, efter at det de tre foregående uger er gået bagud for indekset.
B-aktien endte med et plus på 0,4 pct. til 17.405 kr.
.\\˙ MarketWire