28. jun. 2024 kl. 06:34
81 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Japan: Kerneinflationen i Tokyo steg mere end ventet i juni

De japanske forbrugerprisstigninger i Tokyo steg som ventet i juni, men de vigtige kernepriser steg mere end estimeret.

Det fremgår af data fra de japanske myndigheder fredag morgen, der indikerer et stigende prispres i hele landet, da priserne i Tokyo er ledende for den samlede japanske inflation.

De overordnede forbrugerpriser i Tokyo steg 2,3 pct. i juni på årsbasis, hvilket også var analytikernes bud. Stigningstakten måneden før var ligeledes 2,2 pct.

Kerneforbrugerpriserne, som er opgjort eksklusive friske fødevarer, steg 2,1 pct. mod de ventede 2,0 pct. i juni efter en stigningstakt på 1,9 pct. i maj.

Trækkes også energi ud af priserne, var der tale om en stigning i forbrugerpriserne på 1,8 pct., mens analytikernes forventning lød på 1,7 pct., hvilket også var stigningstakten måneden før.

.\\˙ MarketWire



Flemming Kruhøffer +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her