30. dec. 2025 kl. 06:19
35 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Kinesiske Baidu flyver i vejret på fornyet AI-chipoptimisme

Kinesiske Baidu flyver i vejret på fornyet AI-chipoptimisme

Baidu løftes med 8,1 pct. på børsen i Hongkong efter fornyet markedsoptimisme som følge af en stigende efterspørgsel efter kinesiske børsnoteringer af chipselskaber.

Shanghai Biren Technology, en kinesisk producent af grafikprocessorer, GPU, har oplevet en massiv efterspørgsel fra privatinvestorerne, da HK01 ifølge Bloomberg News skriver, at børsnoteringen er overtegnet 2363 gange.

Også det kinesiske AI-chipselskab Iluvatar Corex Semiconductor er på vej på børsen i Hongkong, da selskabet venter at rejse 3,68 mia. hongkong-dollar med en ventet første handelsdag 8. januar.

Biren og Iluvatars børsnoteringsvanvid har løftet markedsstemningen over for kinesiske AI-relaterede virksomheder, hvilket Steven Leung, administrerende direktør hos mæglerselskabet UOB Kay Hian, mener bør gavne Baidu.

Baidu, der er Kinas førende internetsøgningsselskab, kan ifølge Steven Leung endda overveje at fremskynde børsnoteringsprocessen for sin chipenhed Kunlunxin for at ride med på den optimistiske markedsstemning.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,7
Baseret på 60 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig