KORR: Sidste afsnit (om taler) slettet
Der er små rentebevægelser fra åbningen tirsdag, hvor obligationsmarkedet er faldet lidt til ro oven på en periode med rentestigninger som konsekvens af de stigende energipriser.
Mandag vakte det opsigt, at obligationsrenterne i en række af verdens største økonomier en overgang blev sendt op i de højeste niveauer i flere år.
De høje energipriser puster til inflationsfrygten, men energimarkederne og de øvrige finansmarkeder tager sig en puster fra åbningen tirsdag.
Stabiliseringen skyldes ifølge Nordeas morgenrapport fornyet optimisme om en mulig amerikansk-iransk aftale.
Herhjemme åbner renten på den toneangivende tiårige statsobligation uændret i 2,97 pct. efter en rentestigning på 4 basispoint mandag.
Her stak den tiårige rente en overgang næsen over 3 pct. - det højeste niveau siden efteråret 2023.
Ifølge Nordea er udviklingen herhjemme drevet af "det samme inflationspres fra energimarkederne, der præger hele det europæiske obligationsmarked".
USA's præsident, Donald Trump, proklamerede mandag på sociale medier, at han har besluttet at sætte et planlagt angreb på Iran i bero, sideløbende med en påstand om at der er en god chance for en atomaftale og dermed en aftale om at afslutte krigen.
Nøgletalskalenderen er tirsdag relativt tyndbenet.
.\\˙ MarketWire