Mærsk-aktierne røg til tops mandag på det danske aktiemarked på fornyet bekymring om Mellemøsten. Overordnet var det dog en bekymring for det meste af mandagshandlen, hvor eliteindekset endte med fald.
- Det ser en smule rødt ud, men der er ikke tale om noget markant udsalg, siger Mads Zink, der er chefhandler i Danske Bank, til MarketWire.
Helt i bund endte Pandora efter en hård analytikermedfart efter en nedjustering i sidste uge. Med i bunden endte Ørsted i venten på havpark-nyt.
Samlet faldt eliteindekset, C25, 0,2 pct. til 1902,04.
Mandag blev dagen, hvor Novos optur stoppede - aktien faldt efter seks dage med fremgang. På dagen fik medicinalkoncernen en sænket anbefaling af sig fra Morningstar, der nu siger "hold" i stedet for "køb".
Novo faldt 0,6 pct. til 379,10 kr. men er steget 16,6 pct. i år.
MÆRSK I TOP - PANDORA I BUND
Mærsk endte med et pænt plus på 7,7 pct. for B-aktien til 16.265 kr., mens A-aktien gik 7,5 pct. frem til 16.160 kr.
- Uroen i Mellemøsten kan presse raterne op, og det påvirker Mærsk, siger Mads Zink.
- Ellers er det især analysenyt, der påvirker selskaberne i dag, siger han.
For Mærsk drejede det dig om et hævet kursmål fra finanshuset HSBC til 17.500 kr. fra 16.000 kr. og en gentaget købsanbefaling, mens Morningstar snittede anbefalingen til negative "sælg" fra neutrale "hold".
Pandora har fået en stribe sænkede kursmål, siden smykkeselskabet nedjusterede sine forventninger til hele 2025 i fredags - blandt andet fra UBS, JPMorgan og Jyske Bank.
Den skuffende afslutning på 2025 med et svagere end ventet julesalg stiller spørgsmålstegn ved vækstmulighederne gående ind i 2026. Bekymringerne om vækstudsigterne skal ikke mindst ses i lyset af vækstafmatningen i Nordamerika, "der har været den store trækhest for væksten i 2025", lyder det fra Janne Vincent Kjær, der er aktieanalytiker hos Jyske Bank.
Udsalget i smykkeaktien fortsatte mandag med et minus på 3 pct. til 571 kr. efter et dyk på hele 13 pct. fredag.
Ørsted løftede sig i de sidste handler fra en bundplacering men faldt 2,2 pct. til 127,65 kr. Energiselskabet står sandsynligvis allerede mandag aften over for en skæbnesvanger afgørelse, når retsmødet i sagen om arbejdsstoppet på havvindmølleparken Revolution Wind indledes.
Der skal tages stilling til, om Ørsted kan fortsætte arbejdet på projektet Revolution Wind eller om arbejdsstoppet fortsat skal opretholdes, hvilket kan blive dødsstødet til udviklingen af projektet samt medføre tocifrede milliardtab for Ørsted.
DSV HAR LUKKET MINDRE FRASALG
DSV har skilt sig af med den amerikanske transport- og logistikforretning US Truck, der er blevet solgt til amerikanske UTAC.
- Vi ser frasalget som positivt, man får effektiviseret forretningen, får skåret et tabsgivende forretningsben af og bliver igen mere asset-light, hvilket er en af DSV’s styrker, siger Haider Anjum, der er senioranalytiker i Jyske Bank.
DSV-aktien steg 0,2 pct. til 1685 kr.
For Netcompany pressede analysenyt aktien med en sænket sin anbefaling fra Morgan Stanley til "undervægt" fra "ligevægt".
- Det er analysen fra Morgan Stanley - men det er en analyse for hele sektoren, de er ude med i dag, så det er ikke kun Netcompany, der er berørt, siger Danske Banks chefhandler.
Netcompany mistede 4,3 pct. på aktiekursen til 343,60 kr.
DFDS steg omvendt med 2,8 pct. til 101,20 kr., efter at rederiet har peget på Michael Hansen, der kommer fra en tilsvarende stilling i Hempel, som ny topchef.
.\\˙ MarketWire