19. feb. 2026 kl. 05:34
53 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

NKT/UBS: Kursmål hæves til 495 kr. fra 435 kr.

NKT/UBS: Kursmål hæves til 495 kr. fra 435 kr.

Kabelkoncernen NKT har fået hævet sit kursmål til 495 kr. fra 435 kr. hos schweiziske UBS.

Anbefalingen er fortsat "sælg", viser data fra Bloomberg News.

Onsdag steg aktien i NKT med 1,9 pct. til 823,50 kr. Det nye kursmål indikerer et negativt potentiale for aktien på næsten 40 pct. målt i forhold til onsdagens lukkekurs.

Onsdag kom det frem at kabelkoncernen har forlænget sin langsigtede aftale om kobberforsyning med den polske mine- og smeltevirksomhed KGHM, så den nu løber yderligere ni år frem til 2036. Den nuværende løber frem til udgangen af 2027.

Den samlede anslåede værdi af kontraktforlængelsen er omkring 6 mia. euro for perioden. Den aftalte mængde kobber svarer til produktionen af installationskabler, der kan nå rundt om Jorden 1000 gange.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,7
Baseret på 166 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig