26. jun. 2024 kl. 08:41
123 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

NKT/Jyske Bank: Indleder dækning med "hold" og kursmål på...

NKT får indledt dækning med anbefalingen "hold" af Jyske Bank, der vurderer, at kabelproducenten står godt positioneret til at tage del i det attraktive vækstpotentiale, der er på højspændingsmarkedet.

Men det er dog allerede afspejlet i kursen, skriver Jyske Banks analytiker Janne Vincent Kjær i et analysenotat, hvori det også fremgår, at kursmålet bliver sat til 640 kr.

Jyske Bank ser gode muligheder for, at der årligt vil blive tildelt over 10 mia. euro i ordrer på højspændingsmarkedet frem mod 2030.

Kapacitetsbegrænsninger ventes på kort sigt dog at lægge en dæmper på væksten, hvor Jyske Banks analytiker kigger ind i et par år med svagt faldende omsætning i højspændingsforretningen, i takt med at andelen af ekstern omsætning falder.

- Samtidig forventer vi, at ordremomentum vil aftage hen over de kommende år, hvor NKT ifølge vores beregninger maksimalt kunne tage 20 pct. af ordrerne gående fremad, svarende til lidt over 2 mia. euro årligt, skriver Janne Vincent Kjær, der derfor ser begrænset potentiale i aktien.

En markedsandel på 20 pct. af ordrene vil være et kraftigt fald fra rekorden fra sidste år, hvor NKT landede ordrer for samlet 7 mia. euro, svarende til lidt under halvdelen af de ordrer, der blev tildelt i markedet.

NKT-aktien lukkede tirsdag med et fald på 0,9 pct. i 596,50 kr. efter en samlet stigning på 6 pct. over de foregående to handelsdage i kølvandet af fredagens melding om det 1,4 mia. kr. store opkøb af den portugisiske kabelproducent Solidal.

.\\˙ MarketWire



Jakob Due Jakobsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her