29. jul. 2025 kl. 13:47
60 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Novo dykker 26 pct. efter nedjustering - lavest niveau si...

Novo Nordisk falder tirsdag eftermiddag 26 pct. til 332,10 kr., kort efter at selskabet har nedjusteret forventningerne til 2025. Det er lavest kursniveau for aktien siden 2002.

Konkurrence fra fedmekopier i USA og en langsommere end ventet udvidelse af markedet samt øget konkurrence har ført til, at den danske medicinalgigant nu venter en vækst i salget i faste valutakurser på 8-14 pct. mod tidligere ventet 13-21 pct.

Væksten i driftsindtjeningen målt på EBIT ses nå 10-16 pct. mod tidligere ventet 16-24 pct., fremgår det af en meddelelse fra Novo tirsdag.

Sideløbende falder aktien hos den amerikanske rival, Eli Lilly, med 2,5 pct. til 787,58 dollar i formarkedet.



.\\˙ MarketWire



Henning Nielsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her