10. apr. 2026 kl. 13:44
40 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Nykredit: Det værste markedschok fra Iran-krigen lader til at være ovre

Nykredit: Det værste markedschok fra Iran-krigen lader til at være ovre

Markederne har taget godt imod aftalen om våbenhvile mellem USA og Iran, og selv om vejen til mere langvarig fred er uklar, lader det til, at det værste markedschok er ovre.

Det vurderer chef for makro og strategi hos Nykredit Market Frederik Engholm.

- Uanset risikoen for forværring og eskalering, har markedet omfavnet ideen om, at våbenhvilen markerer et skifte. Vi mener overordnet betragtet, at den vurdering forekommer rigtig. Det er ikke atypisk, at et sådant signal er nok for markedet til at antage at chokket i det store hele er ovre, skriver han i et makronotat fredag.

Det helt brede aktieindeks MSCI World har genvundet to tredjedele af det tabte siden krigens begyndelse, fremhæver Frederik Engholm.

- Der skal sandsynligvis en markant og tydelig eskalering til for at bryde den konstruktive markedsopfattelse og sende kurserne tilbage til lavpunktet ultimo marts, lyder det.

Men aktiernes udgangspunkt er dog dårligere end før krigen, da chokket i energipriserne lægger en dæmper på vækstudsigterne. I USA risikeres det, at centralbanken, Federal Reserve, må udskyde rentenedsættelser, og i Europa kan ECB ende med pengepolitiske stramninger, lyder det fra Nykredit.

- Det afspejles pt. i at MSCI World ligger cirka 2 pct. under peaket fra ultimo februar. Kommer der en klar melding om en større aftale mellem parterne, så vil de overvejelser givet ignoreres på kort sigt, og kurserne vil sandsynligvis kravle over det hidtidige peak anført af de mest cykliske dele. Men en hurtig aftale er langtfra garanteret, skriver Frederik Engholm.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,6
Baseret på 235 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig