29. apr. 2026 kl. 09:53
28 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/middag: Renten svinger frem og tilbage inden rentemelding fra USA

Obligationer/middag: Renten svinger frem og tilbage inden rentemelding fra USA

Handlerne sidder på hænderne onsdag, hvor der ses frem mod aftenens store begivenhed: rentemødet i den amerikanske centralbank, Federal Reserve.

Renten på den toneangivende tiårige danske statsobligation stiger et enkelt basispint til 2,95 pct. efter at være åbnet 1 basispoint lavere.

Onsdag er der også gang i oliepriserne, der siden klokken 8 er suset op. Efterfølgende har USA's præsident, Donald Trump, i et opslag på Truth Social beklaget sig over, at Iran ikke kan "få styr på sig selv", da der endnu ikke er indgået en fredsaftale.

De stigende oliepriser øger alt andet lige bekymringen for stigende inflation. Alligevel er reaktionen på renterne beherskede ved middagstid.

RENTENYT FRA FEDERAL RESERVE I VENTE

Den amerikanske centralbank, Federal Reserve, kommer klokken 20 med sin rentemeddelelse, der efterfølges af pressemødet med topchef Jerome Powell.

Her er forventningen en fastholdelse af renten i 3,50-3,75 pct., mens der vil blive lyttet efter kommentarer om arbejdsmarkedet og inflationen.

- Vi vil særligt holde øje med, hvordan Powell ser på arbejdsmarkedet, der på trods af svaghedstegn i år viste en overraskende stærk fremgang i beskæftigelsen i marts, samt en inflation, der er i den høje ende, skriver Kristina Maria Sørensen, der er analytiker i AL Sydbank, i en kommentar.

På nøgletalsfronten er der onsdag nyt om både den økonomiske tillid og forbrugertilliden i eurozonen. Den økonomiske tillid faldt overraskende meget til 93 i april fra 96,6 i marts. Der var ifølge Bloomberg News ventet en tilbagegang til 95,1.

Imens forværredes forbrugertilliden i april til minus 20,6 fra minus 16,4.

.\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,6
Baseret på 263 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig