05. feb. 2026 kl. 08:09
47 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Pandora/CEO: Vi kan ikke bede kunderne om at betale tre gange mere

Pandora/CEO: Vi kan ikke bede kunderne om at betale tre gange mere

Prisen på sølv har haft sit eget liv med massivt stigende priser. Og hver gang sølvprisen tager et hop op giver det panderynker i smykkebranchen.

Hos Pandora har sølvprisen ikke kun sat sit aftryk på en lavere aktiekurs, forretningsmodellen er ligeledes under pres, da en stor del af selskabets smykker i høj grad er lavet af sølv.

Pandoras nye topchef, Berta de Pablos-Barbier, har taget tyrene ved hornene i de blot seks uger, hun har siddet i chefstolen i smykkeselskabet. Og nu sadler hun til dels om.

- Sølvprisen er jo mere end tredoblet, afhængig af hvornår du ser på den - men vi kan ikke bede vores kunder om at betale tre gange prisen for vores produkter.

- Vi er jo et affordable brand - altså et kunderne har råd til - og det vi vil fortsætte at være, siger hun til MarketWire.

Derfor går smykkekoncernen nu ud med platinbelagte smykker over en metallegering, som selskabet selv har udviklet.

Allerede i første kvartal i år vil Pandora introducere et udvalg af de bedst sælgende armbånd i en platinbelagt version på tværs af 30 butikker og ehandelcommerce i Nordeuropa. Pilotprojektet vil udmunde i en global lancering i andet halvår af 2026, hvor Pandora vil tilbyde flere platinbelagte armbånd samt et udvalg af charms.

Pandora har tidligere forgyldt smykker i serien Evershine.

- Men nu er det optimeret til platin. Vi er meget spændte på det, siger topchefen.

Godt nok er prisen på platin højere end guld og sølv, men det kan lade sig gøre at bruge ædelmetallet, da der er tale om en belægning, lige som når et smykkes forgyldes.

Pandora bruger kun "genbrugs" guld og sølv, og det samme vil gøre sig gældende for platin.

- Vi flytter ikke væk fra den agenda. Platin kan recyles som guld og sølv, fastslår Berta de Pablos-Barbier.

Pandora har afdækket 90 -100 pct. af sølvforbruget i år til en pris på 32 dollar per troy ounce. Sølvprisen ligger torsdag morgen i niveauet 80 dollar.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,6
Baseret på 130 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig