04. dec. 2025 kl. 13:54
40 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Spansk Ørsted-konkurrent ramt af Trumps hammer mod havvind

Spansk Ørsted-konkurrent ramt af Trumps hammer mod havvind

Det spanske energiselskab Iberdrola er blevet ramt af Det Hvide Hus' modvind til havvind. Det handler om vindmølleparken New England 1, der er planlagt ud for Massachusetts' kyst.

Det er det amerikanske Bureau of Ocean Energy Management, der har bedt en føderal dommer om at sende en nøgletilladelse givet til projektet tilbage til yderligere gennemgang, skriver Bloomberg News.

Dermed er næste skiridt taget for et stop, efter myndighederne i september antydede at genoverveje godkendelsen af havvindparken.

- Lad mig bare sætte to streger under, at Trump & Co. bare ikke er tilhængere af offshore i US. Onsdag gik det ud over Iberdrola, hvor domstolene nu skal gennemgå en tidligere tilladelse for vindparken New England 1 (MW 791). Projektet fik licensen i september 2024, men intet er som sagt sikkert, skriver Lars Hytting fra kapitalforvalteren Arthascope i en kommentar.

Tirsdagens skridt er en del af en bred gennemgang af offshore-vindprojekter, der blev beordret af USA's præsident, Donald Trump, blot få timer efter hans tiltrædelse i januar. Direktivet har resulteret i arbejdsstandsninger for to massive projekter under opførelse, som siden hen har genoptaget arbejdet.

Det har blandt andet ramt Ørsted, der fik stoppet arbejdet med at opføre havvindparken Revolution Wind, der er halvt ejet af den danske energikoncern, den 22. august. Arbejdet blev genoptaget den 24. september på den 704 megawatt store havvindpark beliggende ud for Rhode Islands kyst.

Men nu har Trump-administrationen kastet sig over endnu ikke påbegyndte havvindparker og tilbagekalder derfor tilladelser for flere andre offshore-vindmølleparker, som endnu ikke er nået til opførelsesfasen.

New England 1 bliver udviklet af Iberdrolas datterselskab Avangrid, der ikke har ønsket at kommentere sagen, skriver Bloomberg.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

4,2
Baseret på 19 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig