19. feb. 2026 kl. 16:02
79 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Torsdagens obligationer: Indledende rentestigning gik i sig selv

Torsdagens obligationer: Indledende rentestigning gik i sig selv

Den danske ledende statsrente formåede ikke at holde fast i den stigning, som viste sig i den indledende handel.

Ved børslukketid torsdag handledes den tiårige toneangivende statsobligation med en rente på 2,60 pct., som var uændret i forhold til lukkeniveauet onsdag eftermiddag. I de første handler var der tale om et lille rentehop på 2 basispoint.

Inspiration til dagens handel kom blandt andet fra et referat af seneste rentemøde i den amerikanske centralbank, Federal Reserve, som blev offentliggjort onsdag aften. Det viste, at flere af centralbankens topfolk var åbne for at begynde at hæve renten, mens handlerne fortsat venter, at Federal Reserve sænker renten i juli.

Nøgletalsmæssigt skal markedet frem til fredag, før det tunge tal for den amerikanske BNP i fjerde kvartal lander sammen med den vigtige inflationsmåling, PCE-kerneprisdeflatoren, som følges tæt af Federal Reserve.

Torsdagens amerikanske nøgletal drejede sig - sædvanen tro - om nytilmeldte ledige i USA i sidste uge, som viste en tilgang på 206.000, mens forventningen var et antal på 225.000 nye ledige mod 229.000 ugen før.

Senere torsdag eftermiddag landede tal for den europæiske forbrugertillid i februar, som steg til - fortsat negative - 12,2 fra minus 12,4 i januar. Men der var ventet en stigning på minus 12,0. Det er særligt frygten for stigende priser, der tynger stemningen hos de europæiske forbrugere.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,6
Baseret på 225 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig