19. nov. 2024 kl. 15:35
117 visninger

Tysk våbenproducent venter stærk efterspørgsel fremover o...

Den største våbenkoncern i Tyskland, Rheinmetall, venter i de kommende år stærk vækst i lyset af et boom i efterspørgslen efter militært udstyr og våben.

Salget forventes at fordobles over de kommende år til 20 mia. euro i 2027, oplyser koncernen tirsdag på sin kapitalmarkedsdag i Rom.

For indeværende år sigter våbenkoncernen mod et salg på omkring 10 mia. euro og en driftsmargin på 15 pct. I 2027 er målet en driftsmargin på 18 pct.

Det er blandt andet Ruslands invasion af Ukraine i februar 2022, der har ført til en stor stigning i forsvarsudgifterne, da de europæiske lande har forsøgt at genopbygge egne styrker og forsyne Ukraine med våben for at afværge de russiske angreb.

Før invasionen blev Rheinmetall-aktierne handlet til under 100 euro. Tirsdag stiger aktien 3,3 pct. til 601,60 euro.

.\\˙ MarketWire



Charlotte Mackeprang +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her