22. apr. 2026 kl. 06:15
47 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Unibrew får flere sænkede anbefalinger efter tab af Pepsico-kontrakt

Unibrew får flere sænkede anbefalinger efter tab af Pepsico-kontrakt

Royal Unibrew får en hård medfart blandt analytikerne, efter tirsdagens nyhed om at bryggeriet har mistet tapperikontrakten med Pepsico efter udløbet af den eksisterende aftale.

Senest har franske BNP Paribas Exane sænket sin anbefaling af den danske aktie til "neutral" fra "outperform", og Nordea har skruet ned til "hold" fra "køb".

Førstnævntes kursmål er samtidig sænket til 440 kr. fra 690 kr., mens Nordea ikke arbejder med kursmål ved neutrale anbefalinger.

Det tidligere kursmål fra den nordiske bank var 700 kr.

De to sænkninger følger lignende træk fra Goldman Sachs og Deutsche Bank, ligesom flere andre banker har sænket kursmålene for Unibrew.

Aktien i det danske bryggeri tog da også sin største nedtur til dato på børsen efter nyheden, hvor den faldt med hele 24,8 pct. til 415 kr., selv om Unibrew samtidig præsenterede et pænt regnskab for første kvartal.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,6
Baseret på 258 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig