03. mar. 2026 kl. 17:01
92 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

USA/middag: Tunge fald i krigens skygge - Target og Bust Buy lyser op med plusser

USA/middag: Tunge fald i krigens skygge - Target og Bust Buy lyser op med plusser

De store aktieindeks på Wall Street falder tungt tirsdag, mens investorer sælger ud og samtidig vurderer virkningen af en voksende konflikt i Mellemøsten på oliepriser, inflation og global handel.

Wall Street følger retningen fra Asien og Europa med dybe fald. Nasdaq-indekset og det brede S&P 500-indeks falder begge 1,3 pct., og Dow Jones taber 1,4 pct. på indeksniveau.

Irans trusler om at angribe ethvert skib, der forsøger at passere Hormuzstrædet, kombineret med et produktionsstop hos flere store mellemøstlige olie- og gasproducenter, sender prisen på råolie og naturgas kraftigt op.

Strædet er et kritisk flaskehalsområde, hvor igennem cirka en femtedel af verdens samlede olieforbrug transporteres.

- Investorer er bekymrede for yderligere inflation, der kan komme. Den største bekymring er, at (oliepriserne) går over 100 dollars per tønde og bliver der, siger Robert Pavlik, porteføljemanager hos Dakota Wealth, til Reuters.

- Forhåbentlig vil det blive en hurtig krig, der falder ud til den rigtige side. Men der er bare mange spørgsmål, så jeg ville ikke satse alt for meget, siger han.

Investorerne frygter, at endnu højere oliepriser kan skrue op for inflationen i hele økonomien og komplicere de pengepolitiske beslutninger fra den amerikanske centralbank, Federal Reserve, der allerede kæmper med prisstigninger drevet af toldafgifter, skriver Reuters.

- Den amerikanske centralbank har forsøgt at få inflationen tilbage på 2 pct. og kæmpede for det allerede inde weekenden, siger Stephen Stanley, cheføkonom hos Santander, til Bloomberg News.

STIGENDE OLIEPRISER PRESSER

En tønde af den amerikanske referenceolie, WTI, koster tirsdag 76,59 dollar - 7,6 pct. mere end mandag. Siden USA's og Israels angreb på Iran blev indledt i weekenden, er prisen steget 15 pct. og har ramt det højeste niveau siden januar sidste år.

Samtidig er prisen på naturgas steget med 84 pct. af frygt for, at Iran formår at lukke for trafikken gennem Hormuzstrædet.

- Meget vil afhænge af olieprisen, pointerer Jim Reid, der er strateg hos Deutsche Bank og tilføjer, at enhver vedvarende stigning utvivlsomt vil udløse en mere markant bevægelse væk fra risiko. Det skriver Reuters.

Tanken om en kopi af Novo Nordisks Wegovy-pille er tilsyneladende ikke skrinlagt hos Hims & Hers apotekerpartner Strive Pharmacy fra den amerikanske delstat Arizona. Ifølge branchemediet Endpoints News har Strive planer om at få pillen tilbage på markedet via andre sundhedsudbydere. Spørgsmålet er blot hvornår.

Hims & Hers trak i januar en kopi af Novo Nordisks nylancerede og patenterede Wegovy-pille tilbage på det amerikanske marked efter pres fra de amerikanske myndigheder og et patentsøgsmål fra Novo Nordisk.

Hims partner Strive, der står bag pillen, har ikke genintroduceret den, men har tilsyneladende heller ikke opgivet.

Hims falder 4,9 pct.

Flyselskaber og andre rejserelaterede aktier fortsætter med at være under pres. Tusindvis af flyafgange er aflyst på grund af lukkede luftrum i Mellemøsten, og flyselskaberne er derudover ramt af stigende brændstofpriser.

Flyselskabet American Airlines og krydstogtselskabet Norwegian Cruse falder med henholdsvis 1,8 pct. og 4,8 pct.

SUPERMARKEDSGIGANT MED POSITIV PROGNOSE

Supermarkedsgiganten Target er kommet indtjeningsmæssigt bedre end ventet gennem sit fjerde kvartal, og prognosen overrasker også positivt, viser selskabets regnskab.

Også elektronikkæden Best Buy er kommet med regnskab og prognose. Og den justerede indtjening per aktie viste sig særligt bedre end markedets forventninger, mens omsætningsprognosen er på niveau med analytikernes estimater.

Begge aktier går 5 pct. frem midt på handelsdagens.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,6
Baseret på 186 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig