Der var en positiv stemning på Wall Street fredag, da aktierne igen satte rekord, mens markedsrenterne alligevel faldt en del tilbage.
Årsagen til udviklingen i både renter og aktier var nyheden om, at Iran genåbnede Hormuzstrædet i de kommende ni-ti dage, mens våbenhvilen mellem Libanon og Israel løber.
Den nyhed fik olieprisen til at dykke, og det dæmpede den ellers tiltagende inflationsfrygt, hvorfor renterne bakkede.
Renten på den toneangivende tiårige amerikanske statsobligation faldt med 6 basispoint til 4,25 pct., hvilket var et enkelt point over renten, da obligationsmarkedet i Danmark lukkede for weekenden. Henover ugen faldt den lange rente med 7 point fra 4,32 pct. forrige fredag.
Den toneangivende toårige amerikanske statsobligation så samtidig sin rente stige tikke ned med 7 basispunkter til 3,71 pct., og for ugen blev det på den baggrund til et rentefald på 9 punkter.
Efter meldingen fra Iran faldt olieprisen i USA brat med 10 pct. til omtrent 85 dollar per tønde, hvilket var det laveste niveau i mere end en måned.
- Jeg tror, det er det, der driver hele bevægelsen, siger Tom di Galoma, direktør for global rentehandel hos Mischler Financial Group, til Reuters.
- Får vi faktisk en langvarig våbenhvile og en genåbning af strædet? Det ved jeg ikke. Det virker som om, det kommer til at tage noget tid at få afklaret. Men lige nu tror jeg, det er det, der foregår. Det er alle de gode nyheder, der kommer ud af Golfen.
Investorerne tog også et nyt kig på deres forventninger til den amerikanske centralbanks rentebane, og fredag indhandledes en sandsynlighed i markedet på knap 60 pct. for en rentesænkning inden årets afslutning. Mod 35 pct. torsdag.
For tre ugers tid indikerede futurehandelen en sandsynlighed på mere end 55 pct. for en renteforhøjelse inden nytår, mens markedet i midten af februar, altså inden krigen i Iran startede, havde en forventning om, at renten ville bliver sænket to-tre gange i perioden.
.\\˙ MarketWire