13. mar. 2026 kl. 05:32
55 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Valuta: Dollar dominerer som den eneste tilbageværende sikre valuta

Valuta: Dollar dominerer som den eneste tilbageværende sikre valuta

Dollar fortsætter sin dominerende rolle fredag og står til den anden ugentlige styrkelse siden begyndelsen af krigen mod Iran, da uroen på de finansielle markederne efterlod den amerikanske valuta som den eneste tilbageværende sikre placeringsvaluta.

Fredag morgen ligger dollarindekset, der vægter dollar over for euro, japanske yen, britiske pund, canadiske dollar, schweizerfranc og svenske kroner, i 99,78 mod 99,65 torsdag eftermiddag klokken 17 og 98,96 sidste fredag.

Valutamarkedet har været relativt stille i den tidlige handel fredag en uge præget af den eskalerende konflikt i Mellemøsten, der har sat amerikanske dollar tilbage på tronen som eksponent for sikkerhed.

Den fælleseuropæiske euro handles tæt på det svageste niveau siden november, mens japanske yen er svækket til niveauer, der gør markedsdeltagerne nervøse for en mulig intervention fra myndighederne i Tokyo.

De skyhøje og stadig stærkt volatile oliepriser har fået USA til at tillade salg af visse russiske olieprodukter, der ellers er sanktioneret på grund af Moskvas invasion af Ukraine. Samtidig har Iran intensiveret angrebene på olie- og transportfaciliteter i hele Mellemøsten, mens den ny iranske leder, Mojtaba Khamenei, vil holde den vitale olietranport gennem Hormuzstrædet nedlukket.

- For øjeblikket har markedet fået et nyt fokus. Det er ikke diversificering, det er inflation, og det er lavere vækst. Det er den giftige blanding af højere inflation og lavere vækst, der vil materialisere sig, jo længere hele denne krise varer, siger strateg Gavin Friend fra National Australia Bank ifølge Retuers.

Det Internationale Energiargentur, IEA, indvilligede onsdag i at frigive rekordstore 400 mio. tønder olie fra de strategiske lagre, men det vil kun kunne dække omkring 20 dages tab af forsyninger på grund af problemerne omkring Hormuzstrædet, og det vil tage uger eller måneder, før olien når markederne.

Frygten for inflation får investorerne til at fokusere på næste uges pengepolitiske møder i den amerikanske centralbank, Federal Reserve, og Den Europæiske Centralbank, ECB, for at vurdere, hvordan centralbankerne vil reagere på udsigten til et energiprischok.

Ses der på swapsmarkedet forventes Den Europæiske Centralbank muligvis at hæve renten allerede i juni, mens den amerikanske centralbank står til at udskyde en reduktion frem til september, hvor der hidtil var en forventning om nedsættelse i juli.

Dollar koster fredag morgen 159,37 yen mod 159,21 torsdag eftermiddag.

Euro koster samtidig 1,1508 dollar mod 1,1522 dollar torsdag eftermiddag, og britiske pund ligger i 1,3345 dollar mod 1,3348 dollar torsdag.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,6
Baseret på 225 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig